اگر تابه‌حال به مادربرد خود نگاه کرده باشید،به اسلات PCI و  PCI Express برخورده‌اید. این اسلات‌ها نزدیک لبه مادربرد هستند و به شما این امکان را می‌دهند، سخت‌افزارهای جدید را به کامپیوتر اضافه کنید یا از آن جدا کنید. یکی از سوالات متداول ،سازگاری PCI و تفاوت آنها در چیست؟

PCI

اسلات PCI که مخفف Peripheral Component Interconnect است ،در واقع یک رابط برای اتصال قطعات جانبی به مادربورد کامپیوتر است. از دیگر نام های به کاررفته برای این اسلات ها می توان به Conventional PCI اشاره کرد. اوج محبوبیت   PCI  بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ بود. از این اسلات ها برای نصب کارت های صدا، گرافیک و شبکه روی مادربورد استفاده می شود. نوع اتصال در این اسلات ، موازی می باشد.انواع کارت PCI در شکل ها و اندازه های متفاوتی موجود هستند. بزرگترین نوع این کارت ها، ۳۱۲ میلی متری هستند.

PCI Express

اسلات PCI Express یا به اختصار، PCI e را می توان آخرین نسخه از اسلات های توسعه PCI دانست. در این اسلات ها از اتصالات سریالی که توسط یک هاب مرکزی کنترل می شوند،استفاده می گردد. بنابراین اسلات های PCI e از سرعت بیشتری نسبت به همتایان قدیمی تر خود برخوردارند.

این اسلات ها در چهار نوع x1, x4, x8 و x16 موجود می باشند،که هر کدام از آن ها نشان دهنده اندازه فیزیکی این اسلات ها و نیز تکنولوزی به کار رفته در آنها می باشد.اسلات های x16 بزرگترین و اسلات های x1 کوچک ترین آن ها هستند. به طوری که اسلات x1 تنها دارای ۱۸ پین و اسلات x16  دارای ۸۲ پین است. نکته مهم این است که شما می توانید از اسلات های کوچک تر روی اسلات های بزرگ تر از خود نیز استفاده نمایید. برای مثال می توان یک اسلات PCI Express x4 را روی اسلات x8 یا x16 سوار کرد. همچنین گاهی این اسلات ها را تحت عنوان PCI Express 1.0 تا PCI Express 4.0 نیز مشاهده می کنیم.

تفاوت اسلات PCI و PCI Express

تا اینجا به ویژگی ها و قابلیت های هر کدام از اسلات های PCI و PCI Express پرداختیم. در ادامه به شکل موردی به تفاوت های بین این دواسلات می پردازیم.

  • مهم ترین تفاوت این است  PCI یک رابط موازی مشترک است در حالی که PCI Eexpress یک رابط سریالی می باشد.
  • درPCIe از گذرگاه های اختصاصی برای هر کدام از دستگاه ها و کارت های متصل به آن استفاده می شود. در حالی که در PCI ممکن است یک گذرگاه بین دو یا چند دستگاه به اشتراک گذاشته شده باشد. ابن نکته می تواند بیانگر دلیل تفاوت در سرعت بین این دو نسل از اسلات ها باشد. یک اسلات  PCI استاندارد دارای سرعت ۱۱۳ مگابیت بر ثانیه است. در حالی که مقدار سرعت برای یک اسلات PCIe نوع x16، ۱۶ گیگابیت بر ثانیه می باشد.
  • شیارهای اتصال PCI به صورت استاندارد و تک سایز هستند ولی شیار های اتصال PCI Express به تعداد خطوط اتصال اسلات بستگی دارد(X1،X4،X8،X16).
  • درست است استفاده از اسلات هایPCIe به صرفه تر است ،اما  واقعیت این است که در حال حاضر، تعداد دستگاه های پشتیبانی شده توسط اسلات های PCI بسیار بیشتر است. به این دلیل که هنوز خیلی از دستگاه ها از استانداردهای قدیمی تر استفاده می کنند،پس تعداد دستگاه های سازگاربا  PCI بیشتر است.