سفت افزار,میان افزار یا فریمور، یک نوع برنامه کامپیوتری در سیستم های الکترونیکی و محاسباتی است که کنترل سطح پایین را برای سخت افزار یک دستگاه خاص فراهم می کند.
فریم ور می تواند یک محیط عملیاتی استاندارد برای نرم افزار دستگاه ها با پیچیدگی بالا باشد یا می تواند برای دستگاه هایی که پیچیدگی کمتری دارند به عنوان سیستم عامل کل دستگاه کنترل کامل، نظارت و پردازش داده ها را انجام دهد.
نمونه های متداول از دستگاه های دارای Firmware شامل سیستم های داخلی کامپیوتری، لوازم خانگی، کامپیوترها، لوازم جانبی کامپیوتر و غیره می باشد. تقریباً تمام دستگاه های الکترونیکی حتی ساده ترین آنها شامل یک فریم ور هستند.
در واقع این Firmware است که امکان کنترل کردن دستگاه را برای شما میسر می کند. از Firmware می توان به عنوان یک سیستم عامل لایه پایین هم نام برد چراکه می تواند رابط بین شما و سخت افزار باشد.

اما نکته اینجاست که فریم ور ها معمولا در حافظه ROM یاRead Only Memory نگهداری میشوند و تقریبا فقط خواندنی هستند. البته از طرف کمپانی سازنده آپدیت هایی برای فریم ور داده میشود که با نصب,آن ها جایگزین فریم ور قبلی میشوند.
BIOS سیستم شما در واقع یک نوع Firmware است زیرا در حافظه دائمی سیستم شما یعنی ROM قرار گرفته است و امکان اعمال یک سری کنترل های اولیه را بر روی سخت افزار به شما می دهد. شما تنها میتوانید از طریق آپدیت هایی که توسط کمپانی سازنده داده میشود , بعضی از ویژگی های بایوس را به روز رسانی کنید.