اینک با خبر شده‌ایم که Intel نیز در پردازنده‌های جدید نسل دهم خود، خنک کننده‌های قدیمی را که برای چند سال متوالی مورد استفاده قرار می‌داد، با یک نمونه جدید و بهبود یافته جایگزین کرده است. با خنک کننده جدید اینتل آشنا شوید.

شرکت Intel در بسته بندی نسل جدید CPUهای Comet Lake-S و همچنین نسل جدید Xeon-Wها، از یک خنک کننده استوک (Stock Heatsink Fan (HSF)) بهبود یافته استفاده کرده است. به دلیل عملکرد خنک کننده بادی پیشین، بسیاری از کاربران پردازنده‌های سطح بالا، نظیر خانواده Core i7 و Core i9 را با یک خنک کننده سفارشی، اعم از بادی و یا مایع مورد استفاده قرار می‌دادند.

اما با ورود کولر جدید، می‌توان امیدوار بود که دفع حرارت بهتر توسط کولرهای استوک، مقداری از هزینه‌های اضافی کاربران در خرید یک سیستم جدید کم کند. کولر جدید که با پردازنده‌هایی نظیر Core i9-10900، i9-10900F، i7-10700F،  i7-10700، Xeon W-1290، W-1270 و W-1250 به فروش می‌رسد، از یک هیت سینک ضخیم و یک فن قدرتمند بهره می‌برد. ماده اولیه این هیت سینک از آلومینیوم آنودایز به رنگ سیاه بوده و هسته هیت سینک نیز با متریال مس پُر شده است.

وجود مس در میان آلومینیوم، منجر به انتقال بهتر گرما و دفع آن توسط فن می‌شود. برچسب تعبیه شده بر روی فن این بار به رنگ خاکستری تیره درآمده و ظاهر مشکی یکدست خنک کننده، نمای آن را از حالت سنتی گذشته خارج کرده است. کابل فن که در گذشته با رشته‌های ساده و به هم چسبیده عرضه می‌شد، این بار در یک پوشش پارچه‌ای به رنگ مشکی قرار گرفته است. اگر چه طراحی HSF جدید بی شباهت به نسل پیشین نبوده و تغییرات انقلابی را تجربه نکرده است، اما به نظر می‌رسد که ضمن ظاهری زیباتر، شاهد افزایش عملکرد تهویه در خنک کننده‌های استوک اینتل هستیم.