معماری گرافیکی Xe اینتل، ورود خود به مرحله‌ی تجاری را به عنوان گرافیک مجتمع با حضور در پردازنده‌های موبایل Tiger Lake آغاز می‌کند.

iGPU نسل 12 اینتل، در سه حالت پیکربندی می‌شود؛ GT1 با 48 واحد اجرایی (EU)، مدل GT2 با 80EU، و قوی‌ترین آن‌ها GT3 با 96EU. در تمام این حالات نیز توان پردازنده از 15 وات تجاوز نمی‌کند. البته GT3 یک مدل قوی‌تر با فرکانس بوست بالاتر هم دارد که توان کلی چیپ را به 28 وات می‌رساند. این مدل به احتمال زیاد به‌صورت اختصاصی برای محصولات اپل ساخته‌ می‌شود.

وبسایت NotebookCheck بنچمارک 3DMark FireStrike را برای تمام پیکربند‌ی‌های Xe iGPU انجام‌داده و آنها را با نسل 11 این iGPUها (که همراه با پردازنده‌های سری Ice Lake-U عرضه می‌شوند) مقایسه کرده‌است. این نمودار امتیازدهی کلی نکرده‌است بلکه عملکرد آنها را نسبت به‌ هم نشان می‌دهد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، نسخه‌ی Xe حاوی 48 واحد اجرایی (GT1 نسل جدید)، کمی بیشتر از دوبرابر، بهتر از GT1 نسل 11 و حتی بهتر از GT2 نسل 11 (با 64 واحد اجرایی) عمل می‌کند. GT2 نسل 12 با 80 واحد اجرایی حدوداً 1.7 برابر سریع‌تر از همتای خود در نسل 11 عمل می‌کند. هر دو ورژن GT3 نسل 12 نیز بسیار سریع‌تر از بقیه خود را نشان داده‌اند. این عملکرد به نسل 12 پردازنده‌های گرافیکی مجتمع اینتل شانس برابری با پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع AMD Vega (که در سری Renoir در کنار پردازنده‌های معماری Zen2 وجود دارند) را می‌دهد.

اینتل با این iGPU شانس مقابله با AMD Vega را دارد.

AMD در سری Renoir تعداد CUهای (قسمتی از CPU که دستورات پردازنده را به بقیه قسمت‌ها می‌رساند) پردازنده‌ها را از 11 به 8 کاهش داده‌است تا بالاتر بودن فرکانس پردازنده گرافیکی موجود در این نسل را جبران کند و در نتیجه  بر توان مصرفی افزوده نشود.