آخرین اسلایدهای منتشر نشان می‌دهد بالاخره پس از مدت‌ها، AMD کارت‌های گرافیک رده بالا با توانایی رقابت با محصولات انویدیا عرضه می‌کند. ظاهراً در ریزمعماری RDNA2  که در کنسول‌های بازی نسل بعد هم استفاده شده، شاهد افزایش سرسام آور تعداد پردازنده‌های جریانی خواهیم بود.

احتمالاً می دانید ریزمعماری پردازنده گرافیکی جدید RDNA2 که در کنسول‌های جدید سونی و مایکروسافت یافت می‌شود، از قابلیت‌های پیشرفته چون Ray Tracing و دیگر قابلیت‌های DirectX 12 Ultimate بهره می‌برد. شنیده‌ها حاکی است AMD به دنبال افزایش 50 درصدی کارایی به ازای هر وات انرژی مصرفی است و به همین منظور تعداد پردازنده‌های جریانی را نسبت به نسل قبل دو برابر افزایش می‌دهد.

بر اساس اسلایدهای منتشر شده، ممکن است بالاخره کارت‌های گرافیک AMD کم و بیش قادر به ارائه کارایی مشابه کارت‌های پرچم‌دار چون RTX 2080 Ti باشند.

گفته می‌شود تراشه Navi 21 بر پایه ریزمعماری جدید RDNA2 از 5,120 پردازنده جریانی در قالب 80 واحد محاسباتی بهره می‌برد. این تراشه با استفاده از نسل جدید فناوری ساخت 7 نانومتری TSMC تولید می‌شود، از همین رو راندمان انرژی بالا متصور است.

ظاهراً AMD به دنبال ارائه 50 درصد کارایی بالاتر به ازای انرژی مصرفی است که می‌تواند رقابت واقعی را به بازار کارت‌های گرافیک گیمینگ بازگرداند و دیگر کارت‌های AMD صرفاً یک گزینه اقتصادی نباشند.

  • (Navi 21 XTX (0x731F:D0
  • (Navi 21 XT (0x731F:D1
  • (Navi 21 XL (0x731F:D3
  • (Navi 21 XLE (0x731F:DF

اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد AMD چندین پردازنده گرافیکی بر پایه قطعه سیلیکونی Navi 21 می‌سازد اما تنها سه مورد آن مخصوص گیمرها است.