اگر تا به حال به دیتاشیت مروبط به  سرورهای HP مراجعه کرده باشید متوجه شده اید که بر  SSD  های قابل استفاده بر روی سرورHP به دسته های مختلفی تقسیم میشوند . در این مقاله سعی میکنیم تا به توضیح در مورد  دسته بندی های مروبط به SSD  ها بپردازیم .

SSD های قابل استفاده بر روی سرور اچ پی بر اساس میزان سرعت نوشتن و خواندن به سه دسته Write Intensive ، Mixed Use  و Read Intensive  تقسیم میشوند که در ادامه به توضیح در مورد تفاوت های موجود میان این سه دسته میپردازیم .

در ابتدا لازم است شما را با اصطلاح DWPD آشنا شوید . DWPD  مخفف Drive writes per day میباشد . منظور از DWPD ، تعداد دفعات ممکن برای نوشتن کامل بر روی SSD  است .

روش محاسبه  DWDP  برای SSD  :
معمولا برای SSD یه میزان نوشتن حداکثری مشخص میشوند که به آن Lifetime Writes گفته میشود . منظور از Lifetime Writes این است که بعد از نوشته شدن این مقدار اطلاعات بر روی این SSD  عمر مفید این SSD  به پایان رسیده است و میبایست SSD  جدید جایگزین این SSD  کنید .

علاوه بر Lifetime Writes برای SSD ها عمر مفید بر اساس زمان . 5 سال در نظر گرفته میشود . یعنی بعد از 5 سال استفاده از یک SSD  حتما میبایست این SSD  تعویض شده و SSD  جدید جایگزین SSD  قبلی شود .

برای محاسبه DWPD این SSD  میبایست بر اساس فرمول زیر عمل کرد :

دسته بندی SSD های قابل استفاده بر روی سرورHPE بر اساسDWPD  میباشد . به این گونه که در صورتی که DWPD یک SSD کمتر از 1 باشد ، SSD  در دسته ی Read Intensive  ، در صورتی که بین 1 تا 10 باشد در دسته ی Mixed Use و در صورتی که بالاتر از 10 باشد در دسته Write Intensive قرار خواهد گرفت .

در ادامه به کاربرد های هریک از این دسته ها میپردازیم .

در صورتی که میخواهید بر روی سرور خود از Application  هایی استفاده کنید که نیاز به سرعت نوشتن بالایی دارند  برای مثال Application  های : OLTP, Business Intelligence, Big Data Analytics, VDI میبایست از SSD  های Write Intensive  استفاده کنید .

در صورتی که میخواهید بر روی سرور خود از Application  هایی استفاده کنید که نیاز به سرعت خواندن  بالایی دارند مانند Application های : Read caching, Web Servers, Social Media, Boot/Swap میبایست از SSD های Read Intensive  استفاده کنید .

و در صورتی که همزمان هم سرت خواندن و هم سرعت نوشتن بر روی SSD های استفاده شده بر روی سرور برای شما اهمکیت دارد میبایست از SSD های Mixed Use استفاده کنید .