امروز «ای‌دیتا» SSD های پرسرعت جدید سری SWORDFISH را معرفی کرد که می‌گوید مخصوص تولیدکنندگان محتوا است. سری SWORDFISH با حرارت گیر خاکستری-نقره ای، از رابط PCI-Express 3.0 x4 و استاندارد NVMe 1.3 برای ارائه کارایی بالا بهره می‌گیرد. در ادامه این نوشتار به معرفی، مشخصات و قیمت SSD های ADATA SWORDFISH می‌پردازیم.

SSD های ADATA SWORDFISH به یک حرارت گیر جدید با رنگ نقره ای-خاکستری با ضخامت 1 میلی متر مجهز هستند که در تماس با کنترلر و تراشه‌های حافظه NAND است تا گرمای آنها را دفع کند. ای دیتا سری SWORDFISH را در ظرفیت‌های 256 گیگابایت، 512 گیگابایت، 1 ترابایت و 2 ترابایت عرضه می‌کند.

بر پایه مشخصات اعلام شده، بیشینه سرعت خواندن و نوشتن متوالی ADATA SWORDFISH به ترتیب به 1,800 و 1,200 مگابایت در ثانیه می‌رسد، بنابراین از سری اخیراً معرفی شده Falcon ضعیف‌تر است. بیشینه سرعت خواندن و نوشتن تصادفی هم به 180,000IOPS می‌رسد. متأسفانه دوام SSD های ADATA SWORDFISH اعلام نشده است.

ADATA در SSD های سری SWORDFISH از کش سازی SLC برای افزایش سرعت عملیات خواندن و نوشتن بهره گرفته است و امکان استفاده از بخشی از حافظه رم سیستم میزبان به عنوان کش (HMB) نیز وجود دارد. میانگین تقریبی فاصله خرابی این درایورها 1.8 میلیون ساعت اعلام شده است و از موتور تصحیح خطا LDPC برای افزایش طول عمر بهره می‌برند. پشتیبانی از رمزنگاری 256 بیتی یکی دیگر از ویژگی‌های SSD های سری SWORDFISH است. این SSD ها در اندازه  M.2 2280 ساخته شده‌اند و 10 گرم وزن دارند.

هرچند ADATA درست همانند سری Falcon نوع تراشه‌های حافظه بکار رفته را اعلام نکرده است، اما به احتمال زیاد از نوع QLC هستند. جالب اینکه ADATA تنها به 3D NAND بسنده می‌کند و تمایلی به اعلام نوع تراشه‌های حافظه بکار رفته در سری SWORDFISH ندارد و آن را پنهان می کند.

در هر صورت SSD های سری ADATA SWORDFISH تحت وارانتی 5 ساله روانه بازار می‌شوند. با این حال قیمت سری SWORDFISH از SSD های ای دیتا اعلام نشده است.