شرکت AMD کارت گرافیک جدیدی را در بخش ایستگاه کاری-رندرینگ معرفی کرد. کارت گرافیک حرفه‌ای AMD Radeon Pro VII که برای کاربردهایی خاص طراحی شده و برنامه‌های متعدد از جمله انیمیشن، ادیت و تولید محتوای گرافیکی، برنامه‌های سه بعدی، برنامه‌های مهندسی، معماری، طراحی و… را هدف قرار می‌دهد. در ادامه با کارت گرافیک جدید و قدرتمند AMD Radeon Pro VII آشنا شوید.

کارت گرافیک AMD Radeon Pro VII عضو تازه وارد خانواده Pro، دست کم در نام‌گذاری شباهت بسیاری با Radeon VII دارد. این کارت گرافیک می‌توان از نظر کلاس و عملکرد، در کنار مدل‌های Quadro شرکت NVIDIA قرار داد. Radeon Pro VII در لیتوگرافی 7 نانومتری تولید شده اما از ریزمعماری NAVI استفاده نکرده و از تراشه MCM Vega 20 بهره می‌برد. در این حالت، GPU با تراشه‌های حافظه در یک بسته قرار می‌گیرند.

کارت گرافیک Radeon Pro VII دارای 16 گیگابایت حافظه گرافیکی نوع HBM2 به همراه یک رابط حافظه 4096 بیتی است. 3840 پردازنده جریانی (SP)، تعداد 60 واحد محاسباتی CU و 240 بلوک TMU در کنار 64 واحد ROP در آن به کار رفته‌اند. این کارت گرافیک به یک خنک کننده دمنده مجهز بوده و AMD اشاره‌ای به توان حرارتی آن نکرده است. نیروی مورد نیاز این کارت گرافیک از طریق یک رابط 8 و یک رابط 6 پین تأمین می‌شود.

شرکت AMD قابلیت Multi-GPU را به کارت‌های گرافیک سری Pro بازگردانده و Radeon Pro VII می‌تواند در آرایش دو گانه، با استفاده از فناوری Infinity Fabric در یک سیستم مورد استفاده قرار گیرد. هر کارت گرافیک دارای دو پل Infinity Fabric است که هر پل به فرکانس 1333 مگاهرتز و سرعت 42 گیگابایت در ثانیه دست پیدا می‌کند. جمع پهنای باند کلی در این بخش به 168 گیگابایت در ثانیه می‌رسد. این مقدار دو برابر بیشتر از سرعت رابط PCI-E 4.0 است.

به گفته AMD، کارت گرافیک Radeon Pro VII در پردازش‌های اعشاری یا همان ممیز شناور، تا دو برابر بهتر از Radeon VII عمل کرده و سرعت آن به 6.55 ترافلاپ در ثانیه می‌رسد. همان‌طور که گفته شد، این کارت گرافیک برای بازی طراحی نشده است.