در روزهای اخیر، اطلاعاتی در مورد کارت‌های گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3000 منتشر شده بود؛ با نزدیک شدن به زمان معرفی آنها، اطلاعات و جزئیات بیشتری از معماری Ampere منتشر شده و اینک شاهد اطلاعاتی جدید در زمینه فناوری‌های خیره کننده و جذاب آنها برای گیمرها هستیم. استفاده از رم و ذخیره ساز به جای حافظه گرافیکی و اطلاعاتی از RTX 3080 به همراه جزئیات دیگر. با شهر سخت افزار همراه باشید.

معماری جدید کارت‌های گرافیک NVIDIA به زودی معرفی خواهد شد؛ این معماری با نام Ampere، سری جدید کارت‌های گرافیک و شتاب دهنده‌های گرافیکی انویدیا را شکل خواهد داد. در حوزه‌های بازی، سررو، هوش مصنوعی، یادگیری عمیق، خودروهای هوشمند و … شاهد استفاده از معماری جدید Ampere خواهیم بود. اینک به سراغ آخرین اطلاعات از کارت‌های گرافیک مخصوص بازی آمپر خواهیم رفت.

بازار کنونی، نشان می‌دهد که اخبار توقف تولید تراشه‌های Turing واقعیت داشته و شرکت‌ها در حال تخلیه موجودی خود از کارت‌های گرافیک فعلی، به منظور ایجاد فضا برای کارت‌های گرافیک سری RTX 3000 هستند. یک منبع دیگر نیز به تازگی تأیید کرده است که NVIDIA پسوند GTX را از کارت‌های گرافیک خود حذف کرده و تنها با کارت‌های گرافیک سری RTX روبرو هستیم.

طبق اطلاعات جدید، باخبر شده‌ایم که NVIDIA قصد استفاده از سومین نسل از فناوری DLSS، موسوم به DLSS 3.0 را در کارت‌های گرافیک Ampere دارد. DLSS 3.0 با هسته‌های بیشتر RT و Tensor، عملکرد بالاتری را در بخش پردازش‌های هوش مصنوعی و Ray Tracing ایجاد خواهد کرد. در بخش دیگری از این اطلاعات، این منبع اعلام کرده است که انویدیا از یک فناوری بسیار پیشرفته موسوم به NVCache استفاده خواهد کرد. NVCache این امکان را به کارت گرافیک می‌دهد که در صورت نیاز، از حافظه RAM و ذخیره ساز سیستم به عنوان حافظه گرافیکی (VRAM) استفاده کند.

این مسئله تا کنون یک ایده سخت افزاری جذاب بود که در برخی موارد هم پیاده سازی شده است. ورود آن به کارت‌های گرافیک انویدیا، خیال گیمرها را از بابت عملکرد مدل‌هایی با حافظه‌های محدود راحت خواهد کرد. این منبع در ادامه اضافه می‌کند که NVIDIA ظرفیت حافظه‌های VRAM را تا حدودی تغییر خواهد داد. به عنوان مثال، RTX 3080 با 10 گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR6 و RTX 3080 Ti نیز با 12 گیگابایت حافظه GDDR6 همراه هستند. انویدیا تولید سیلیکون‌های پرچمدار و سرور را در لیتوگرافی 7 نانومتری، به شرکت TSMC سپرده است.

اما برخی از کارت‌های گرافیک ارزان قیمت و میان رده، توسط سامسونگ تولید خواهند شد. این منبع اضافه می‌کند که کارت‌های گرافیک GeForce RTX 3000 بین 10 تا 20 درصد از کارت‌های گرافیک GeForce RTX 2000 سریع‌تر هستند. همچنین آنها در بخش Ray Tracing نیز تا 4 برابر عملکرد بهتری را به نسبت همتایان فعلی خود ارائه می‌دهند که به این نکته نیز در گذشته اشاره شده بود. در پایان هم مبحث فرکانس GPUها مطرح شده است.

کارت‌های گرافیک جدید GeForce RTX 3000 می‌توانند از مرز 1.9 گیگاهرتز به سادگی عبور کرده و شرکت‌های سازنده کارت گرافیک، مدل‌های Custom را دست کم در برخی مدل‌ها، با فرکانس بالای 2 گیگاهرتز معرفی می‌کنند. جالب است بدانید که قیمت تمام شده کارت‌های گرافیک GeForce RTX 3000 تفاوت چندانی با مدل‌های موجود ندارد؛ از این رو این احتمال وجود دارد که خریداران کارت‌های گرافیک پرچمدار نظیر RTX 2080 Ti و RTX 2080 SUPER متحمل ضرر و زیان‌هایی شوند!