ظاهراً زمان چندانی به عرضه پلتفرم نسل دهم کلاس دسکتاپ میانی «اینتل» موسوم به Comet Lake باقی نمانده است. طی آخرین اخبار، پردازنده‌های کامت لیک تا ماه آوریل به شکل رسمی معرفی خواهند شد. ساعاتی پیش، اطلاعاتی در مورد پردازنده Intel Core i7-10700K منتشر کرد که به دلیل فرکانس بوست خیره کننده، بسیار مد نظر قرار گرفته است. با ما همراه باشید.

پردازنده Core i7-10700K از جمله مدل‌های بالا در خانواده Comet Lake-S است که از قابلیت اورکلاک پشتیبانی کرده و یک تراشه ضریب باز است. افشاگر تایلندی، TUM_APISAK، به تازگی اسلایدی از پردازنده Core i7-10700K را در Futuremark SystemInfo منتشر کرده است. Core i7-10700K از 8 هسته و 16 رشته پردازشی بهره برده و دارای 16 مگابایت حافظه کش هوشمند سطح L3 است.

 Core i7-10700K در فرکانس پایه به 3.8 گیگاهرتز خواهد رسید؛ اما نکته جالب توجه، فرکانس بوست این پردازنده 8 هسته‌ای است؛ Core i7-10700K در فرکانس بوست می‌تواند به رقم جالب توجه 5.3 گیگاهرتز دست پیدا کند. این در حالی است که نه یک یا چند هسته، بلکه تمامی هسته‌ها به این فرکانس خواهند رسید.

این پردازنده در اسلاید Futuremark SystemInfo بر روی یک مادربرد با نام ECS Z490H6-A2 قرار گرفته است که از جمله محصولات شرکت الایت گروپ به شما می‌رود. الایت گروپ برندی متوسط و کم کار در حوزه مادربرد به شمار می‌رود. اینتل همچنان از لیتوگرافی بهبود یافته 14 نانومتری در این پلتفرم استفاده کرده است؛ اما به نظر می‌رسد که به منظور افزایش کارایی، فرکانس‌های بوست را به شدت افزایش داده است. اگر چه می‌توان گفت که این پردازنده در بیشینه توان حرارتی خود مرزهای 95 وات پیشین را رد خواهد کرد، اما عملکرد به مراتب بالاتری به نمایش می‌گذارد.

برخی رسانه‌ها از احتمال کاهش قیمت پردازنده‌های AMD، از جمله Ryzen 7 3800X و حتی Ryzen 9 3900X در هنگام عرضه پردازنده‌های Comet Lake-S سخن می گویند.