طبق آخرین اطلاعات، شرکت AMD در حال آماده سازی یک شتاب دهنده گرافیکی جدید، از خانواده Radeon Instinct است. این شتاب دهنده را می‌توان پرچمدار شتاب دهنده‌های گرافیکی این شرکت، تا حال حاضر دانست. در ادامه با این شتاب دهنده قدرتمند آشنا شوید.

شتاب دهنده گرافیکی جدید، Radeon Instinct MI 100 نام دارد. به گفته برخی منابع که حتی جزئیات این شتاب دهنده را منتشر کرده‌اند، این سخت افزار به زودی روانه بازارهای جهانی خواهد شد. خانواده شتاب دهنده‌های گرافیکی Radeon Instinct در سیستم‌های سرور و HPC با هدف پردازش‌های هوش مصنوعی (AI)، یادگیری عمیق و مواردی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این یک کارت گرافیک برای بازی نبوده و نباید با محصولات گیمینگ اشتباه گرفته شود. به گفته این منابع، توان حرارتی MI100 به 200 وات رسیده و از 32 گیگابایت حافظه HBM2 با تراشه‌های 1000 تا 1200 مگاهرتز بهره خواهد برد. این محصول از یک سیلیکون بزرگ Arcturus XL استفاده کرده و با رابط حافظه 4096 بیتی، به پهنای باند 1 ترابایت در ثانیه دست پیدا می‌کند. Radeon Instinct MI100 با 100 وات توان حرارتی کمتر به نسبت Radeon Instinct MI60، دارای توان پردازشی به مراتب بالاتری است.

به نظر می‌رسد که AMD در تولید آن از ریزمعماری نوین خود با نام RDNA استفاده کرده است. پیش‌بینی می‌شود که قدرت MI100 در پردازش‌های INT8 نزدیک به 100 ترافلاپ در ثانیه باشد. می‌توان گفت که این یک افزایش 66 درصدی به نسبت نسخه‌های فعلی است. شتاب دهنده گرافیکی MI100 دارای توان احتمالی 50 ترافلاپ در پردازش‌هایی به طول 16 بیت، 25 ترافلاپ در پردازش‌هایی به طول 32 بیت و 12.5 ترافلاپ در پردازش‌های 64 بیتی است. در حال حاضر قیمت و تاریخ عرضه دقیق این شتاب دهنده قدرتمند گرافیکی مشخص نشده است.