هارد دیسک های برند وسترن دیجیتال از سری بنفش Purple به صورت تخصصی برای استفاده در سیستم های امنیتی ضبط تصاویر DAS، NVR، DVR و یا CCTV طراحی شده اند. این نوع از هارد دیسک ها برای استفاده 7/24 ساخته شده و می توان از 8 عدد از آنها در صف بندی های مختلف RAID استفاده کرد. همچنین می توان تا 64 عدد دوربین HD Camera را همزمان به این هارد دیسک ها برای ضبط تصاویر ویدیویی متصل کرد. فن آوری اختصاصی AllFrame به کار رفته در این نوع از هارد دیسک های وسترن دیجیتال می تواند از افت ذخیره سازی فریم ها و یا تخریب پیکسل ها پیشگیری کند و فن آوری Intelliseek وسترن، بالانس مناسبی در هنگام نوشتار و خوانش بر روی هارد دیسک برقرار می کند تا دمای کاری آن پایین نگاه داشته شود.

شرکت وسترن دیجیتال به عنوان عمده ترین تولید کننده هارد دیسک در جهان، کارخانجات متعددی در کشور های مختلف دارد که از آنها برای تولید هارد دیسک استفاده می کند. محصولات تولید شده در این کارخانه ها تحت نظارت دقیق وسترن دیجیتال با استاندارد های همسان مشغول تولید هستند. فارق از اینکه محصولات وسترن دیجیتال توسط کدام کارخانه و در کجای دنیا و با چه پارت نامبری تولید شده باشند، همگی در کیفیت و کارایی مطابق استاندارد های شرکت مادر ساخته و عرضه می گردند.

بررسی اصالت هارد دیسک:

متاسفانه گاهی در بازار ایران شاهد حضور هارد دیسک های ریبرند شده، تغییر لیبل و یا ریفر هستیم که هارد دیسک های وسترن دیجیتال نیز از این قائده مستثنا نیستند. یکی از بهترین راهکارها برای تشخیص اصالت هارد دیسک های وسترن دیجیتال و تاریخ تولید آنها، استفاده از وبسایت وسترن و وارد کردن سریال هارد دیسک است:

برای این منظور با ورود به این لینک، در قسمت Product Type محصولات Other WD Products را انتخاب فرمایید، سپس با انتخاب کشور مرتبط با منطقه پارت نامبر مربوطه (مثلا هنگ کنگ، چین . . .) و وارد کردن شماره سریال هارد دیسک، از مشخصات دقیق هارد خود اطلاع پیدا کنید

برای نمونه در تصویر فوق با ارسال شماره سریال، مدل، پارت نامبر و مدت زمان گارانتی اعلام شده است. با بررسی پارت نامبر هارد دیسک خود در این بخش و بررسی مدت زمان گارانتی اعلام شده از طریق وبسایت وسترن دیجیتال، بر اساس هر مدل از محصولات آن، می توانید تاریخ تقریبی تولید آن را بدست آورید. برای مثال، با توجه به گارانتی سه ساله هارد دیسک های وسترن دیجیتال بنفش پارت نامبر EJRX، می توان دریافت که این هارد دیسک در حدود اول ژانویه 2020 ساخته شده است، و قطعا اگر چنین هارد دیسکی در دست شماست، نمی تواند ریفر (باز سازی شده) و یا تقلبی باشد.

بررسی نو یا کارکرده بودن:

یکی دیگر از راه های تشخیص هارد نو با هارد کارکرده و همچنین اصالت هارد دیسک، استفاده از نرم افزار HD Sentinel است که می تواند با خوانش اطلاعات SMART هارد، ضمن نمایان ساختن شماره سریال هارد دیسک، به بررسی سلامت آن و ارائه گزارش تکمیلی، نسبت به وجود خرابی، خطا، بدسکتور، و وضعیت هارد دیسک اطلاعات خوبی را به کاربر ها می دهد.

برای مثال در تصویر فوق وضعیت مدت زمان کارکرد هارد دیسک (مدت زمانی که هارد دیسک از ابتدای عمر خود روشن بوده است)، وضعیت درصد سلامت، خطای احتمالی و سریال آن قابل دریافت است. دقت کنید، شماره سریال اعلام شده توسط نرم افزار می بایستی با سریال روی بدنه یکی باشد، همچنین، اگر هارد دیسک نو خریدید، باید مدت زمان کارکرد آن نزدیک به صفر یا روز اول باشد (یا با اضافه کردن مدتی که با آن کار کرده اید می توانید حدود تقریبی نو بودن آن را بسنجید). سلامت هارد دیسک نو باید 100 در 100 باشد و همچنین هیچ خطایی گزارش نشده باشد.

متاسفانه کم نیستند فروشندگان تجهیزات دوربین های مدار بسته که هارد دیسک های کارکرده را به عنوان هارد دیسک نو به خریداران می اندازند، برای مثال وقتی تجهیزات DVR برای ساختمان خود خریداری می کنید عموما هارد دیسک ها درون دستگاه تحویل داده می شود و کسی نیست سلامت و نو بودن آنها را در کامپیوتر دیگری به وسیله این نرم افزار چک کند. پس بهتر است حتما هارد دیسک ها به صورت جداگانه توسط خود شما تهیه و تست شود.

هرچند گاهی مواقع دیده شده است که با استفاده از نرم افزار های پاکسازی اطلاعات فیرمور هارد دیسک، پیامهای خطا و یا مدت زمان کارکرد هارد دیسک را صفر می کنند. در چنین حالتی همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد، باید به تاریخ تولید درج شده روی لیبل هارد دیسک و تطابق آن از طریق بررسی مدت زمان گارانتی از داخل سایت وسترن توجه داشت. همچنین اگرچه ممکن است مدت زمان کارکرد با تعویض فیرمور صفر شود اما اگر هارد دیسک دارای خطا بوده باشد، بازهم مجددا خطاها رخ خواهند داد و پس از مدتی همه ی خطاها مجددا نمایان خواهند شد.

پارت نامبر های معتبر هارد دیسک:

در این میان یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت اهمیت بررسی دقیق پارت نامبر ها، تطابق سریال نرم افزاری با سریال روی بدنه و دیگر خصوصیات مهم اصالت هارد دیسک است. در حال حاضر هارد دیسک های WD Purple با پارت نامبرهای زیر معتبر هستند و خرید آنها بر اساس این پارت نامبر ها توصیه می شود.

پارت نامبر های معتبر هارد وسترن بنفش
WD140PURZ
WD121PURZ
WD100EJRX WD100PURZ WD101PURZ WD102PURZ
WD80EJRX WD80PUZX WD82PURZ
WD60EJRX WD60PURX WD60PURZ
WD50PURX
WD40EJRX WD40PURX WD40PURZ
WD30EJRX WD30PURX WD30PURZ
WD20EJRX WD20PURX WD20PURZ
WD10EJRX WD10PURX WD10PURZ
WD05PURX

لازم به ذکر است برخی از کاربران ظرف هفته های گذشته در مورد پارت نامبر های متفاوت از هارد دیسک های بنفش وسترن دیجیتال پرس و جو کرده بودند که برای روشن شدن موضوع لیست فوق بر اساس Data Sheet معتبر وسترن دیجیتال (قابل دانلود در انتهای مقاله) گردآوری شده است و طبق بررسی بعمل آمده و استعلامی که از وسترن دیجیتال گرفته شده است، هارد دیسک های مشابه با پارت نامبر های مختلف، تفاوتی از نظر عملکرد، امکانات، و پرفورمنس در بین آنها وجود ندارد. برای مثال نوع 4 ترابایتی آن با سه پارت نامبر مختلف از وسترن دیجیتال استعلام گرفته شد که پاسخ مربوطه از طرف وسترن دیجیتال مبنی بر عدم وجود تفاوت در خصوصیات آنها در تصویر زیر نمایان است.

هارد دیسک های بنفش وسترن دیجیتال بسته به تاریخ تولید، محل تولید و بازار هدف (محل مصرف)، پارت نامبر های مختلفی را توسط سازنده دریافت کرده اند. این هارد دیسک ها بعضا همه توسط یک کارخانه واحد تولید می شوند و تفاوت ماهوی ندارند.

تشخیص سازگاری سخت افزاری:

سازندگان تجیهزات دوربین های مدار بسته و همچنین NAS ها، عموما در لیست Compatibility و یا QLV تعدادی از هارد دیسک ها را به جهت بررسی سازگاری مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند. برای مثل در وبسایت QNAP یکی از بهترین سازندگان NAS در دنیا، به سراغ مدل HS-251+ رفتیم تا ببینیم در میان مدلهای 4 ترابایتی هارد دیسک های وسترن چه مدلهایی در لیست سازگاری قرار دارد.

در اینجا می بینیم مثلا مدل 4 ترابایتی بنفش با پارت نامبر WD40PURX به عنوان درایو سازگار با NAS HS-251+ مورد تایید QNAP قرار دارد. اما آیا این بدان معناست که مثلا هارد بنفش 4 ترابایتی که با دو پارت نامبر دیگر (EJRX و یا PURZ) وجود دارند، سازگار نیستند؟

خیر، در حقیقت همه ی این درایو ها سازگاری کامل دارند و این موضوع در Note گذاشته شده توسط QNAP مورد تایید قرار گرفته است. در این Note آمده است “کلیه هارد دیسک هایی که برند یکسان دارند و از یک خانواده مشترک هستند، مشروط بر اینکه یکی از درایو های آن خانواده تست سازگاری را پاس کرده باشد، به صورت جمعی همه به عنوان سازگار با تجهیزات ساخت QNAP مورد تایید می باشند.” بنابراین هارد دیسک های بنفش 4 ترابایتی وسترن با هر کدام از این پارت نامبرها، سازگاری کامل با این مدل از NAS کیونپ دارند.

یکی دیگر از راهکارهایی که برای بررسی سازگاری سخت افزاری بین هارد دیسک های وسترن دیجیتال با تجهیزات مخصوص دوربین های مدار بسته است، امکان بررسی آن در وبسایت وسترن دیجیتال در این لینک است. اگرچه به دلیل تحریم ها علیه ایران، امکان استفاده از آن برای کاربران ایرانی بدون راهکار های عبور از تحریم ها وجود ندارد اما به هر جهت در این بخش می توانید برای مثال با انتخاب سازنده دستگاه، نسبت به سازگاری هارد دیسک خود اطمینان حاصل کنید.

برای مثال دستگاه DVR2104C-V2 ساخت Dahua، با هر 3 پارت نامبر موجود برای هارد دیسک های بنفش وسترن دیجیتال سازگاری کامل دارد که خود نشان دهنده عدم تفاوت در ویژگی ها، عملکرد و خصوصیات این هارد دیسک ها است.

در ایران احتمالا به دلیل محدودیت های موجود در تهیه هارد دیسک ها به صورت مستقیم، پارت نامبر های متنوعی از وسترن دیجیتال وارد بازار شده است. امیدواریم این مقاله از بابت روشن شدن موضوع اصالت آنها، شفاف سازی کرده باشد تا برای کاربران گرامی جای نگرانی باقی نماند. تلاش می کنیم در آینده پارت نامبر های مختلف این هارد دیسکها به جهت تست و بررسی در اختیار ما قرار گیرد.