شرکت AMD پردازنده‌های سرور EPYC Rome را چندی پیش روانه بازار کرد و هر چند که استقبال از این تراشه‌ها همانند پردازنده‌های دسکتاپ رایزن نبود اما ممکن است در آینده روند رو به رشد خوبی را طی کنند. اینتل اکنون قصد دارد در اقدامی متقابل پردازنده‌های Cascade Lake Xeon Refresh را روانه بازار کند.

این موضوع در گزارشی که توسط Dylan Martin در CRN منتشر شده، عنوان شده است. اطلاعات عنوان شده در این گزارش از منابع مختاف ناشناسی به دست آمده است که حاکی از این دارد اینتل در 23 فوریه سال 2020 پردازنده‌های مذکور را روانه بازار خواهد کرد. پردازنده‌های جدید به نوعی تائید کننده شایعات قبلی هستند و منطقیست که اینتل تصمیم داشته باشد از سهم خود در بازار سرورها و دیتاسنترها در مقابل پردازنده‌های EPYC کمپانی AMD دفاع کند. برتری پردازنده‌های سرور AMD در تعداد هسته‌های بیشتر و فناوری ساخت پیشرفته تر است. همچنین در گزارش آمده است که ممکن است پردازنده‌های Cascade Lake Xeon Refresh مشمول کمبود موجودی اخیر تراشه‌های اینتل شوند و کمپانی ظرفیت محدودی در تولید این سری از پردازنده‌های زئون داشته باشد.

در سری R تراشه‌های سرور رو به عرضه اینتل مجهز به 28 هسته پردازشی خواهند بود در حالی که مدل‌های Xeon Gold در گذشته حداکثر دارای 24 هسته پردازشی بودند. همچنین در لیست جدید شاهد حضور سری Xeon Bronze هستیم که از 6 تا  هسته پردازشی برخوردارند که در مدل‌های جدید کمی فرکانس کاری هسته‌ها نیز افزایش پیدا کرده و برخی مدل‌ها نسبت به نسل قبل از هسته‌های پردازشی بیشتری برخوردار شده است. سری بروزرسانی شده، با معماری بروزرسانی شده 14 نانومتری Xeon Scalable توسعه داده شده اند که اینتل قادر است این محصولات را با قیمت‌های رقابتی تری راهی بازار کند.

پردازنده‌های EPYC شرکت AMD از حداکثر 4 ترابایت حافظه پشتیبانی میکنند در حالی که مدل‌های هم رده از سری جدید اینتل قادر به پشتیبانی از 4.5 ترابایت حافظه خواهند بود. اینتل فعلا در مورد این اطلاعات هیچ صحبتی عنوان نکرده بنابراین باید تا زمان معرفی و عرضه رسمی پردازنده‌های Cascade Lake Xeon Refresh این کمپانی منتظر بمانیم که تا آن زمان، نیازی به انتظار چندان طولانی مدتی نیست. باید صبر کرد و دید سری جدید تراشه‌های سرور اینتل چه رقابتی با پردازنده‌های AMD EPYC به نمایش خواهند گذاشت.