کمپانی امریکایی وسترن دیجیتال که از سازندگان بزرگ حافظه‌های ذخیره ساز در جهان به شمار میرود به تازگی توسعه نسل پنجم فناوری 3D NAND را به با عنوان BiCS5 به پایان رسانده است. این فناوری بر پایه فناوری‌های TLC (سطح سلولی سه گانه) و QLC (سطح سلولی چهارگانه) توسعه داده شده است که باعث میشود SSDهای نسل بعد مجهز به این فناوری با وجود برخورداری از ظرفیت بالاتر نسبت به نسل فعلی، قیمت مناسب تری نیز داشته باشند.

وسترن دیجیتال انتظار دارد که مشتری‌های فناوری جدید حافظه‌های پرسرعت نسل جدید این شرکت به واسطه برخورداری از ظرفیت بالا، کمپانی‌های حوزه هوش مصنوعی، سازندگان دستگاه‌های موبایل و شرکت‌های مرتبط با ذخیره اطلاعات خودرو باشند. دکتر استیو پاک، معاون ارشد رئیس کمپانی وسترن دیجیتال درباره دستاورد جدید این شرکت میگوید، از آنجایی که وارد دهه جدیدی شده ایم، نیاز به نسل جدیدی از فناوری 3D NAND احساس میشد که بتواند پاسخگوی تقاضای بالای حجم زیاد ذخیره کنندگان اطلاعات حجیم باشد. وی اضافه کرده است که فناوری چند لایه پیشرفته وسترن دیجیتال باعث میشود نسل بعدی تراشه‌های 3D NAND از ظرفیت بسیار بالاتری برخوردار باشند و در عین حال از سرعت و عملکرد بالاتر این نسل از تراشه‌های جدید بهره مند شوند. با این وجود فناوری جدید نه تنها باعث افزایش قیمت SSDهای نسل بعد نخواهد شد، بلکه کمپانی میتواند قیمت مورد انتظار کاربران را مشخص کند.

در حال حاضر وسترن دیجیتال عرضه محصولات مبتنی بر TLC را بر پایه فناوری BiC5 512bit آغاز کرده اما انتظار میرود عرضه این محصولات در نیمه دوم سال 2020 به مراتب بیشتر شود. وسترن دیجیتال قادر است تراشه‌های فلش NAND را به واسطه فناوری‌های TLC و QLC در ظرفیت‌های متنوع، از جمله ظرفیت چشمگیر 1.33 ترابایتی به تولید برساند. به گفته وسترن دیجیتال، استفاده از فناوری BiCS5 با ترکیب 112 لایه حافظه باعث میشود فناوری جدید مزیت‌های متعددی نسبت به فناوری 96 لایه ای BiCS4 داشته باشد که از جمله مهم ترین این موارد باید به افزایش 40 درصدی ظرفیت، کاهش هزینه تولید و البته بهبود 50 درصدی عملکرد در مقایسه با فناوری نسل قبل اشاره کرد. وسترن دیجیتال برای توسعه این فناوری با کمپانی Kioxia (توشیبا مموری سابق) همکاری کرده است. این دو قرار است محصولات جدید با فناوری BiCS5 را در دوکارخانه در ژاپن به تولید برسانند.