اطلاعات جدیدی از پردازنده‌های موبایل نسل دهم اینتل بدست آمده که نه تنها از مدل‌های دقیق آنها رونمایی می‌کند بلکه تاریخ عرضه احتمالی آنها را نیز لو خواهد داد. اینتل در نظر دارد Core i5 10300H و Core i7 10750H و Core i7 10875H را در اواخر ماه مارس عرضه کند. با توجه به منابع، تاریخ احتمالی انتشار آنها بعد از 31 مارس (12 فروردین) خواهد بود، اما در نظر داشته باشید که امکان دارد اینتل این تاریخ را جابجا کند.

در حالی که ما هنوز مشخصات کامل پردازنده‌ها یا لیتوگرافی ساخت آنها را نمی‌دانیم اما حداقل نام و مدل آنها به علاوه تاریخ عرضه احتمالی را متوجه شده‌ایم. نکته عجیب اینجاست که اینتل در نظر دارد لاین آپ موبایل خود را به دسته‌های بیشتری تقسیم کند:

  • Core i5 9300H با پردازنده نسل جدید Core i5 10300H جایگزین می‌شود.
  • Core i7 9750H توسط دو مدل مختلف جایگزین خواهد شد، Core i7 10750H و Core i7 10875H.
  • ما می‌دانیم که Core i7 10875H یک مدل 8 هسته 16 رشته‌ای می‌باشد.

مدل قبلی Core i7 9750H از سوی اینتل یک نمونه 6 هسته‌ای بود اما با افزایش رقابت از سوی محصولات 7 نانومتری AMD مانند Renoir، به نظر می‌رسد که اینتل قصد دارد تغییراتی ایجاد کند. در حالی که اشاره‌ای به مدل‌های دیگر نشده اما می‌توانیم تصور کنیم Core i7 10750H یک نمونه 6 هسته 12 رشته‌ای و Core i5 10300H نیز یک مدل استاندارد 4 هسته‌ای باشد.

اگر نسل دهم اینتل سری H از مدل‌های فعلی الهام بگیرند باید شاهد معماری Sunny Cove با لیتوگرافی 10 نانومتری باشیم که رقیب بسیار خوبی برای Renoir خواهند بود. با در نظر گرفتن این امر که AMD Renoir بر پایه فناوری 7 نانومتریست و در پلتفرم موبایل حضور دارد که بهره وری انرژی و صرفه جویی در ابعاد چیپ بسیار کلیدی هستند، هیچ پردازنده 14 نانومتری از اینتل نمی‌تواند با آنها رقابت کند.

با در نظر گرفتن این امر که چنین مدل‌هایی با فناوری 10 نانومتر تولید شوند پس بازار موبایل در اواسط ماه مارس حسابی داغ خواهد بود. در نظر داشته باشید که منظور ما معرفی این مدل‌ها در این تاریخ است. احتمال دارد که زمان عرضه حداقل چند هفته‌ای با تاخیر انتخاب شود. نسل دهم پردازنده‌های سری Comet Lake S و H قرار است شروعی بر چرخه به روز شده برای بخش موبایل باشند و به کمپانی کمک کنند تا بتواند برتری خود در فناوری ساخت و سهم بازار را پس بگیرد.

با این حال احتمال دارد تصورات در اینجا غلط باشند و بجای 10 نانومتر شاهد استفاده از فناوری 14 نانومتر باشیم که اوضاع خیلی سریع تغییر خواهد کرد. Renoir به سادگی هر مدل 14 نانومتری را از نظر کارایی و تامین تقاضای بازار (کارخانه‌های 14 نانومتری اینتل در حداکثر ظرفیت تولید خود هستند) شکست می‌دهد و اینتل باید کاهش قیمت‌های بسیار بیشتری را اعمال کند تا اوضاع بازار و افکار عمومی را به راحتی واگذارد نکند.