AMD در حال آماده سازی گرافیک نسل بعدی خود با پشتیبانی از Ray Tracing در سطح سخت افزار است که با نام Navi 23 شناخته شده و در داخل این شرکت به عنوان Nvidia Killer از آن یاد می‌شود. ما اخباری درباره گرافیک Navi 23 شنیده‌ایم که به آگِست امسال بر می‌گردد اما ما تقریبا یک هفته پیش از طریق کُدهای لینوکس متوجه شدیم که این گرافیک واقعا وجود دارد.

به لطف درایور جدید لینوکس ما می‌دانیم که Navi 23 تنها یکی از سه سری مختلف RX 6000 هست که Radeon بر پایه فناوری TSMC 7nm Plus و ریز معماری گیمینگ RDNA 2 در کنار Navi 21 و Navi 22 مشغول توسعه آن است.

براساس پتنت‌های مختلف ثبت شده توسط AMD و البته شایعات به گوش رسیده در صنعت و همچنین نقشه راه رسمی تیم سرخ، نسل دوم معماری Radeon DNA اولین نمونه‌ای خواهد بود که از شتاب دهنده سخت افزاری برای Ray Tracing بهره مند می‌شود.

با این حال با توجه به یکی از منابع، تنها Navi 23 در داخل شرکت به عنوان Nvidia Killer شناخته می‌شود زیرا Navi 23 گرافیک پرچمداری خواهد بود که در مقابل انویدیا در دسته‌ای که GeForce RTX 2080 و RTX 2080 Ti جای گرفته‌اند، رقابت می‌کند.

البته ما از همین جا تذکر می‌دهیم که باید این اطلاعات را تنها یک شایعه در نظر بگیرید. کمپانی‌ها به شکل معمول یکی از محصولات خود را به عنوان قاتل رقیب معرفی نمی‌کنند و در موارد نادری که چنین امری رخ داده نیز شاهد محصول مورد قبولی نبوده‌ایم. Big Navi مشخصا رقابت و ارزش بازار گرافیک‌های بالا رده را افزایش خواهد داد اما انتظار نداشته باشید چیزی را به قتل برساند (به عنوان Nvidia Killer)، حداقل فعلا. بسیار زود است که بخواهیم بگوییم گرافیک مذکور به چه اندازه رقابتی خواهد بود. بخصوص که گرافیک‌های Nvidia Ampere نیز چندان دور نیستند و به نظر می‌رسد یک به روز رسانی عالی نسبت به Turing باشند.

براساس تمام چیزهایی که در این روزها شنیده‌ایم، Navi 23 یک گرافیک بزرگ برای رقابت در دسته بالا رده بازار در سال 2020 خواهد بود. انتظار می‌رود تا شتاب دهنده سخت افزاری Ray Tracing به علاوه بسیاری از بهبودهای جدید در معماری در همراهی این مدل باشند.

مدیر عامل AMD خانم لیزا سو در طی اعلام درآمدها تایید کردند که تمرکز آنها در محصولات نسل بعد روی معماری خواهد بود و نه فناوری ساخت. لیتوگرافی 5 نانومتر بیش از یک سال برای آماده شدن زمان نیاز دارد و فناوری 7 نانومتری فعلا برای مدتی در بین محصولات باقی خواهد ماند. AMD همین حالا نیز از سخت‌‌ترین قسمت انتقال به فناوری جدید عبور کرده که عرضه محصولات اولیه بر پایه نود جدید با موفقیت به بازار است که این شرکت آن را با سری رایزن 3000 و Navi در همین سال به انجام رسانده.

مهندسان حالا می‌توانند بزرگ‌ترین تغییرات معماری را اعمال کنند که ما انتظار داریم در سال بعد روی پردازنده‌ها و گرافیک‌ها مشاهده کنیم. اگر چه این یعنی AMD همان برتری فناوری که امسال نسبت به اینتل و انویدیا داشت را در اختیار ندارد اما از شانس خوب این شرکت Navi 10 یک پردازنده گرافیکی کوچک است که فضای زیادی برای بزرگ‌تر و قدرتمند‌تر شدن تحت همان فناوری 7 نانومتری در اختیار دارد.

آنها باید بتوانند تا جایی که ممکن است توان را مدیریت کنند تا حداکثر کارایی ممکن از یک کارت 250 وات را استخراج کنند. Navi 10 همین حالا نیز بر خلاف اندازه کوچک یک گرافیک تشنه توان است، 251 میلیمتر مربع برای RX 5700 XT در مقابل 545 میلیمتر مربع TU104 RTX 2080 مصرفی تقریبا مشابه دارند و همین اصلی‌ترین چالش تیم سرخ خواهد بود که بتوانند معماری را به قدری بهینه کنند تا در مقابل مدل‌های بالا رده 7 نانومتری Nvidia Ampere در سال آینده، حرفی برای گفتن داشته باشند.