بهترین کارت گرافیک گیمینگ برای بازی کردن چیست؟ با اگزو گیم همراه باشید تا به مرور بهترین کارت گرافیک و ارزان‌ترین کارت گرافیک برای بازی کردن بپردازیم.

واحد پردازنده گرافیکی (GPU) را می­توان یکی از مهم ترین اجزاء یک سیستم دانست. تمامی پردازش­های تصویری بر دوش این قطعه حیاتی و البته گران قیمت است. پردازنده­های گرافیکی را اغلب در دو حالت می­بینیم: حالت اول که به صورت مجتمع با پردازنده مرکزی است؛ این دسته اغلب برای افرادی که بدنبال کارهای سبکِ روزمره و یا اداری هستند مناسب بوده، و از نظر هزینه نیز به صرفه­تر است. در حالت دوم این پردازنده­ها به صورت کارت­های گرافیکی مستقل هستند که از طریق یک اسلات به مادربرد متصل شده و از آن بهره گیری می­شود. در این حالت اغلب با پردازنده­های حرفه­ای طرف هستیم که با توجه به کاربری آن دسته بنده و عرضه می­شوند. در یک سیستم گیمینگ بدون شک کارت گرافیک مهم­ترین جزء خواهد بود زیرا کیفیت و نحوه اجرای بازی­ها به طور مستقیم با قدرت این قطعه در رابطه است. اگر به هر دلیلی قصد خرید یک کارت گرافیک را داشته باشید با انبوهی از مدل­ها و مشخصات موجه خواهید شد که ممکن است شما را سردرگم کنند. در این مقاله قصد داریم تا به نحوه انتخاب یک کارت گرافیک گیمینگ بپردازیم که در عین ارائه قدرت مناسب از هزینه­ های اضافی نیز جلوگیری نماید.

نیازسنجی

هر فرد زمانی قصد خرید یک محصول را خواهد داشت که بخواهد یک نیاز را برطرف کند؛ کارت گرافیک نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ اما با توجه به گستردگی بسیار زیاد مدل­ها و قیمت­ها پیش از خرید و یا انتخاب مدل باید نیاز خود را بسنیجم تا مطابق با آن یک مدل مناسب را به گونه­ای انتخاب کنیم که دچار ضرر نشویم. به همین منظور ابتدا باید میزان توقع و سطح انتظار خود را از کارت گرافیک مشخص کنیم، برای مثال فردی که خواهان انجام بازی در وضوح تصویر HD است نیازی ندارد تا به دنبال کارت گرافیکی که مناسب اجرای بازی در وضوح 4K است باشد؛ همچنین میزان توقع کیفیت خروجی تصویر در بازی­ها نیز بر انتخاب تأثیر گذار است. در مجموع نیازسنجی را می­توان قدم اول دانست؛ پس از اینکه سطح انتظارات خود را مشخص کردیم باید به سراغ سایر پارامترها برویم.

پردازنده گرافیک

مهم­ترین پارامتر انتخاب یک کارت گرافیک پردازنده گرافیکی آن است، در حال حاضر دو شرکت Nvidia و AMD مهم­ترین طراح و تولید کننده پردازنده­های گرافیکی هستند که تولیدات خود را یا با عنوان مدل مرجع و یا به نام مدل­های سفارشی از طریق شرکای تجاری خود (نظیر MSI، GIGABYTE، ASUS و …) عرضه می­کنند. معمولا مدل­های سفارشی از سیستم خنک سازی و فرکانس کاری قوی­تری برخوردار هستند. هر پردازنده دارای یک مدل منحصر به فرد است که ساده­ترین راه برای تشخیص قدرت آن به حساب می­آید، مدل­ها شامل برخی اعداد و حروف هستند که بیانگر سری و یا رده حدودی آن است، البته نمی­توان یک قانون قطعی و ثابت برای معرفی آن­ها بیان کرد اما با کمی دقت در نام مدل­ها می­توان یک دید کلی را بدست آورد؛ به عنوان مثال مدل GTX 1070 جزء سری 10 بوده و از مدل GTX 1060 قوی­تر است؛ فراموش نکنید که مقایسه قدرت را باید با مدل­هایی که در یک سری هستند انجام داد؛ برای مثال اینکه بگوییم مدل GTX 1060 از مدل GTX 970 ضعیف­تر است اشتباه خواهد بود؛ دلیل این امر نیز از تفاوت در نسل­ها (یا سری­ها) نشأت می­گیرد؛ با گذشت هر نسل تکنولوژی­های جدیدتری به خدمت گرفته می­شود که قدرت پردازنده­ها را به طور کلی تغییر خواهد داد. همچنین توجه داشته باشید که مدل­های هر سازنده مستقل است و نمی­توان به طور مستقیم آن­ها را با هم مقایسه کرد به عنوان مثال GTX 1080 ساخته انویدیا با کارت RX 580 ساخته AMD قابل مقایسه نیست. هر مدل دارای برخی پارامترهای فرعی نیز است؛ به عنوان مثال معماری، تعداد هسته­ها و یا فرکانس کاری پردازنده و …؛ برای جلوگیری از ورود به مباحث تخصصی و سردرگمی، بهترین و ساده­ترین راه شناسایی قدرت هر پردازنده مراجعه به بنچمارک­های معتبر و متعدد است. با بررسی بنچمارک­ها می­توان یک دید کلی از قدرت هر پردازنده بدست آورد، با این روش می­توان پردازنده­ای که توان برآورده سازی انتظارات و نیازی که در مرحله قبل مشخص کرده­ایم، را تا حدودی شناسایی و مشخص کرد.

 

هر چند قدرت پردازنده گرافیکی مهم­ترین معیار انتخاب کارت گرافیک خواهد بود اما بحث مجموعه حافظه گرافیکی نیز کم اهمیت نیست و باید این بخش را هم حتما مد نظر قرار داد. منظور از مجموعه حافظه گرافیکی تنها حجم حافظه نیست، بلکه مسیر بین پردازنده و حافظه و همچنین استاندارد­های به کار رفته در این مجموعه نیز مطرح است. تبادل داده بین پردازنده گرافیکی و حافظه نیاز به یک بستر دارد که عملکرد این بستر به طور مستقیم بر روی عملکرد نهایی کارت گرافیک تأثیر گذار خواهد بود. در ادامه پارامترهایی که در این مجموعه مطرح می­شود را به طور مختصر و ساده معرفی می­کنیم.

رابط حافظه

این پارامتر بیان­گر این است که پردازنده چه تعداد بیت را در آن واحد می­تواند به حافظه ارسال کند؛ به عبارت دیگر می­توان گفت که چه تعداد مسیر بین پردازنده و حافظه وجود دارد تا داده­های پردازش شده در آن واحد به حافظه منتقل شوند. با توجه به نسل حاضر این مقدار از 128 تا 4096 بیت متغیر است. هر چند بیشتر بودن این پارامتر بهتر است اما گاهی اوقات تنها هزینه اضافی برای شما تحمیل خواهد کرد زیرا میزان تفاوت عملکرد این پارامتر در وضوح تصاویر بالا حس خواهد شد؛ برای وضوح تصویر FHD (1080p) به طور معمول رابط 192 بیت به عنوان حداقل و 256 بیت به عنوان حداکثر کافی خواهد بود. هر چند بیشتر بودن آن به نوعی آینده نگری محسوب می­شود اما در حال حاضر برایتان هزینه اضافی همراه خواهد داشت.

سرعت حافظه

این پارامتر که با یکای مگاهرتز (MHz) بیان می­شود سرعت فرکانس (Clock Pulse) حافظه را نشان می­دهد. البته این مقدار با یک پارامتر دیگر به نام نسل حافظه نیز در ارتباط است. هر نسل استاندارد مخصوص به خود را دارد که با توجه به آن­ها سرعت مؤثر حافظه را مشخص می­کنیم که فرمول خاصی دارد اما برای جلوگیری از ورود به این فرمول شرکت­های سازنده در مشخصات محصول سرعت مؤثر حافظه را ذکر می­کنند، اما مسئله­ای که واضح است برتری نسل­های جدید نسبت به نسل قبلی است؛ اگر بخواهیم انواع حافظه­های معمول فعلی را به ترتیب برتری دسته بندی کنیم به لیست ذیل خواهیم رسید (از بالا به پایین سرعت افزایش می­یابد):

GDDR3

GDDR5

GDDR5X

GDDR6

HBM

HBM2

البته HBM3 نیز به صورت رسمی معرفی شده­اند اما هنوز در کارت­های فعلی مورد استفاده قرار نگرفته­اند. به طور کلی سرعت حافظه به تنهایی بیانگر قدرت کارت گرافیک نیست اما در میزان پارامتری مهم به نام پهنای باند به طور مستقیم تأثیر خواهد گذاشت.

پهنای باند

این پارامتر که میزان دسترسی پردازنده به حافظه را بیان می­کند یکی از راه­های شناخت سرعت و قدرت کارت گرافیک است. روش بدست آوردن این پارامتر به صورت زیر است:

(سرعت حافظه x رابط حافظه) ÷ 8

هر چه مقدار این پارامتر بیشتر باشد کارت گرافیک سریع­تری از نظر انتقال داده­ها خواهیم داشت. فراموش نکنید که مقدار این پارامتر بیش از هر چیزی وابسته به نسل حافظه خواهد بود، پس اگر در هزینه مشکلی ندارید سعی کنید کارت­های گرافیکی که از نسل جدیدتری استفاده می­کنند استفاده کنید اما در غیر این صورت برای وضوح تصویر معمول FHD نوع GGDR5 یا GDDR5X نیز همچنان کافی است اما برای وضوح تصویری 4K حداقل حافظه GDDR5X را باید مد نظر داشته باشید.

حجم حافظه

این پارامتر در واقع میزان حافظه­ای است که پردازنده گرافیکی به طور مستقیم با آن سر و کار دارد؛ تمام داده­هایی که نیاز به ذخیره سازی و یا فراخوانی دارند از این حافظه استفاده می­کنند. به طور کلی هر چه میزان این حافظه بیشتر باشد بهتر خواهد بود اما همانطور که مشاهده کردید پهنای باند حافظه برتری بیشتری نسبت به حجم حافظه دارد. اما با این حال بازی­های روز برای ارائه کیفیت بافت بالا نیاز به حجم حافظه­های بالایی دارند به همین جهت این پارامتر نیز همچنان اهمیت بالایی دارد اما به طور کلی معیار مناسبی برای تعیین قدرت کلی کارت گرافیک نخواهد بود. برای انتخاب یک کارت گرافیک با حافظه مناسب سعی کنید سیستم مورد نیاز بازی­های روز را بررسی کنید و مطابق با نیاز خود یک گزینه را انتخاب کنید. در حال حاضر خرید کارت­های گرافیکی که حافظه کمتر از 4 گیگابایت دارند برای وضوح تصویر FHD چندان منطقی به نظر نمی­رسد.

برخی از پیشنهادهای ما

 

پس از مدت­ها انتظار ما شاهد حضور کارت فوق العاده RTX 2060 در ایران هستیم. این پردازنده قدرتمند نسل جدید انودیا به لطف هسته­های پردازشی تنسور و رهگیری نور امکان به کارگیری تکنولوژی فوق العاده Ray Tracing را میسر می­سازد و یک جانشین شایسته و حتی فراتر برای کارت گرافیک GTX 1070TI است به طوری که در برخی بازی­ها عملکردی نزدیک به GTX 1080 را از آن شاهد هستیم! در مجموع این کارت گرافیک برای اجرای بازی­های روز و نسل بعد با بالاترین کیفیت در وضوح­های تصویری FHD و UHD و با کیفیت متوسط برای وضوح تصویری 4K و همچنین برای اجرای بازی­های واقعیت مجازی یک انتخاب عالی خواهد بود. کارت منتخب ما توسط برند محبوب گیمرها یعنی ASUS و زیر برند جمهوری گیمرها (ROG)  شخصی سازی شده است. در بخش پردازنده این کارت به 1920 هسته کودا که از فرکانس کاری حالت پایه 1365 مگاهرتز و حالت بوست 1830 مگاهرتز (در پروفایل گیمینگ) به صورت اورکلاک بهره می­برد و همچنین 240 هسته تنسور مجهز شده است. معماری این پردازنده که به معماری تورینگ شناخته می­شود توسط لیتوگرافی 12 نانومتر تولید می­شود؛ اما در بخش حافظه این کارت مجهز به 6 گیگابایت حافظه از نسل جدید و فوق العاده GDDR6 شده که رابط 192 بیتی را با فرکانس کاری 14000 مگاهرتز ارائه می­کند. در بخش سیستم تهویه ایسوس سنگ تمام گذاشته و از به روز تکنولوژی­هایش در طراحی آن استفاده کرده است. سه فن با طراحی منحصر به فرد و تکنولوژی 0dB که در دمای کمتر از 50 درجه آن­ها را خاموش می­کند در کنار سینک حرارتی آلومینیومی فوق العاده و سینی اتصالی که توسط تکنولوژی MaxContact (تکنولوژی که با افزایش سطح صیقلی، اتصال بهتری را به پردازنده ایجاد می­کند) ساخته شده است، وظیفه انتقال حرارت را بر عهده دارند. همچنین بر روی برد این کارت 2 هدر کنترلی خودکار اتصال فن و یک هدر مخصوص نورپردازی Aura تعبیه شده است. به این ترتیب می­توانید علاوه بر بهبود تهویه هوای کیس، زیبایی نورپردازی کارت را به سایر اجزاء کیس منتقل کنید و از آن لذت ببرید. دو درگاه HDMI و دو درگاه Display Port به عنوان خروجی­های این کارت در نظر گرفته شده است؛ همچنین انرژی مورد نیاز این کارت از طریق یک درگاه 6 پین و یک درگاه 8 پین تأمین می­گردد.

 

در نهایت به سراغ کارت گرافیک RTX 2070 می­رویم. این پردازنده قدرتمند که به عنوان جانشین GTX 1080 معرفی و عرضه شده شده به موفقیت­های چشم گیری دست پیدا کرد. این پردازنده برای اجرای بازی­های روز و نسل بعد با کیفیت بالا در وضوح تصویر UHD، 4K و البته اجرای بازی­های واقعیت مجازی مناسب خواهد بود و با توجه به استفاده از هسته­های تنسور و رهگیری نور امکان استفاده از تکنولوژی Ray Tracing را ممکن ساخته است. 2304 هسته کودا که فرکانس آن در حالت پایه به 1410 مگاهرتز و در حالت بوست 1815 مگاهرتز اورکلاک شده در کنار 288 هسته تنسور به عنوان قلب تپنده این پردازنده مشغول به کار هستند؛ همچنین 8 گیگابایت حافظه نسل جدید GDDR6 با رابط 256 بیت و فرکانس کاری 14000 مگاهرتز به عنوان سیستم حافظه این کارت گرافیک در نظر گرفته شده است. در بخش تهویه نیز از سیستمی مشابه با کارت گرافیک ROG STRIX 2060 O6G استفاده شده است که از مهم­ترین ویژگی­های آن می­توان به سه فن با تکنولوژی 0dB، سینک حرارتی غول پیکر آلومینیومی به همراه سینی اتصال با تکنولوژی ساخت MaxContact، دو هدر اتصال فن (کنترل مطابق با شرایط کارت گرافیک) و یک هدر نورپردازی RGB مطابق با سیستم Aura کارت گرافیک، اشاره کرد. در بخش خروجی­های این کارت نیز دو درگاه HDMI و دو درگاه Display Port در نظر گرفته شده و همچنین انرژی مورد نیاز کارت نیز از طریق یک کانکتور 6 پین و یک کانکتور 8 پین تأمین می­گردد.