ویندوز به طور معمول درایوهای خود را از حرف C: آغاز می کند در حالی که این وضعیت در سیستم عامل مک یا لینوکس دیده نمی شود. در واقع ویندوز هم می تواند بدون ارائه حروف گذاری، درایوها را در اختیار کاربران قرار دهد پس چرا هنوز متکی به حروف است؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

نام گذاری با حروف از کجا شروع شد؟

بسیاری از چیزهای ویندوز به MS-DOS برمی گردد که این موضوع هم از این موارد است. دلیل شروع نام گذاری از حرف C هم این است که درایوهای A و B برای درایوهای فلاپی بوده اند که این موضوع به کامپیوترهای اولیه باز می گردند. به طور کلی حروف گذاری از MS-DOS آغاز شد و مسیریابی از طریق حروف امکان پذیر می شد. در نتیجه ویندوز این ویژگی را از MS-DOS به ارث برده است. اما باید بگوییم که حروف گذاری تنها راه برای دسترسی به درایوها نبوده و در سیستم عامل های مک و لینوکس یا حتی یونیکس شاهد این موضوع هستیم که پارتیشن بندی به شکل های مختلفی صورت می گیرد. در واقع در سیستم عامل های دیگر خبری از عنوان درایوها نیست. این روزها حروف گذاری درایو اهمیتی زیادی ندارد زیرا ما برای دسترسی به درایوها فقط بر روی نمادشان کلیک می کنیم و نیازی به حروف درایوها نداریم.

اما چرا ویندوز هنوز از حروف برای نام درایوها استفاده می کند؟ پاسخ این سوال ساده است! ویندوز هنوز از نظر طراحی و سازگاری عقب است و همچنان پایبند به MS-DOSمانده است در نتیجه احتمالا این وضعیت پایبند بودن به سنت ها در ویندوز باقی خواهد ماند. در حال حاضر تنها کار مهم و تغییری که می توانید انجام دهید این است که درایو اصلی سیستم خود را از C به G یا هر حرف دیگر تغییر دهید. در واقع لازم نیست که حتما درایو C، درایو اصلی سیستم شما باشد با این حال همه به این قانون پایبند هستند و درایو C در واقع درایو اصلی سیستم است. در نهایت باید بگوییم که مطمئننا ویندوز می تواند در زمینه حروف گذاری درایوها تغییراتی ایجاد کند اما ترجیح می دهد تا با همین روش به کار خود ادامه دهد. اگر شما اطلاعات و جزییات بیشتری در این زمینه در اختیار دارید حتما نظرات خود با ما به اشتراک بگذارید.