بسیاری از موارد نیاز است از راه دور به سرور دسترسی داشته باشیم. یکی از راه‌های دسترسی از راه دور به سرور، استفاده از پروتکل Telnet است. پروتکل Telnet به‌صورت ذاتی برای استفاده در شبکه‌های خصوصی و محرمانه طراحی شده است و به همین دلیل تمامی داده‌هایی که توسط این پروتکل منتقل می‌شوند به‌صورت Plain Text یا رمزنگاری نشده منتقل می‌شوند. این داده‌ها شامل تمامی اطلاعات هویتی ازجمله نام کاربری و رمز عبور مورداستفاده، نیز می‌شود. این مسئله به‌عنوان یک نقطه‌ضعف بسیار مهم امنیتی برای Telnet محسوب می‌شد؛ تا اینکه برنامه نویسان و طراحان بر روی همین پروتکل، یک مکانیزم رمزنگاری قرار دادند تا اطلاعات در حین انتقال رمزنگاری و غیرقابل هک شوند. پروتکل تکمیل‌شده، پروتکل SSH است. SSH را می‌توان به‌نوعی نسخه امن اتصال Telnet نامید.
پروتکل SSH چیست؟پروتکل SSH مخفف کلمه Secure shell یک پروتکل امن برای ایجاد ارتباط بین Client و Server است. SSH قبل از ارسال اطلاعات، آن‌ها را در سمت کاربر (بدون دخالت کاربر) رمزگذاری کرده و به سرور می‌فرستد. بنابراین SSH یک پروتکل است که به شما کمک می‌کند که ضمن حفظ امنیت از راه دور به سرورتان متصل شوید. در حال حاضر پروتکل SSH در ۲ نسخه SSH-1 و SSH-2 در اکثر سیستم‌عامل‌ها، در دسترس می‌باشد.
قابلیت‌های پروتکل SSH چیست؟
مطمئناً در اختیار داشتن یک اتصال امن بین سرور و کلاینت، قابلیت‌های فراوانی را در اختیار ما قرار می‌دهد که ازجمله مهم‌ترین قابلیت‌های این پروتکل می‌توان موارد زیر را نام برد:
تأیید کاربران از طریق متدهای مختلف
ایجاد تونل امن برای اتصالات TCP/IP و همچنین اتصالات غیر امنی مانند IMAP ضمن سازگاری کامل با فایروال
انتقال خودکار (forward) اتصالات
امکان تایید خارجی کاربران با کمک Kerberos and SecureID
انتقال امن فایل