تقریباً تردیدی وجود ندارد انویدیا در عرضه نسل جدید از کارت‌های گرافیک خود تأخیر داشته و اگر همه چیز خوب پیش رفته بود، کارت‌های Pascal آخرین محصولات موجود نبودند. حالا گفته می‌شود انویدیا خود را برای عرضه یک پردازنده گرافیکی جدید در روز 12 آوریل (23 فروردین) آماده می‌کند.
می دانیم ریزمعماری Volta با تراشه‌های حافظه HBM2 هنوز یک محصول گران قیمت آن هم با تولید محدود است و پتانسیل کافی برای بازنشسته کردن Pascal را ندارد. در چنین شرایطی عرضه محصولات جدید مبتنی بر Pascal یا حتی یک ریزمعماری جدید ممکن به نظر می‌رسد. طبق شایعات منتشر شده، انویدیا خود را برای معرفی یک پردازنده گرافیکی جدید با کُد Ampere آماده می‌کند و دست کم در بخش کارت‌های گیمینگ خبری از Volta نخواهد بود. همچنین گفته می‌شود انویدیا تولید GTX 1080 Ti و Titan X را متوقف کرده است، در این حالت دور از انتظار نیست حتی شاهد توقف تولید GTX 1070 و GTX 1080 باشیم.
اما چرا Volta نه؟ همان‌طور که می دانید Volta از تراشه‌های حافظه HBM2 بهره می‌گیرد که یک فناوری پیشرفته و نسبتاً نابالغ است و هنوز حجم تولید آن بسیار پایین و البته هزینه ساخت آن بالا است. همچنین Volta دارای هسته‌های موسوم به Tensor است که عملاً هیچ گونه سودی برای گیمرها ندارد و صرفاً بر هزینه‌های تولید می‌افزاید. با توجه به آنچه که اشاره شد و با در نظر گرفتن این واقعیت که تولید تراشه‌های حافظه GDDR6 به زودی آغاز می‌شود، عرضه یک پردازنده گرافیکی جدید با بهره گیری از تراشه‌های حافظه GDDR6 معقول‌تر به نظر می‌رسد. ممکن است Volta به مصارف کاری و پیشرفته محدود شود و انویدیا محصولات مبتنی بر Ampere را برای گیمرها عرضه کند.به طور خلاصه می‌توان گفت Ampere (در صورت وجود) برای گیمرها مناسب‌تر است و استفاده‌های پیشرفته چون یادگیری ماشین را هدف نمی‌گیرد. همچنین این احتمال قوی مطرح است که Ampere از تراشه‌های حافظه GDDR6 بهره بگیرد. اما از آنجایی که Ampere به عنوان یک ریزمعماری جدید در نقشه راه‌های رسمی انویدیا جایی ندارد، احتمالاً یک صرفاً گونه بهبود یافته‌ای (Refresh) از ریزمعماری Pascal با بهبودهایی چون فناوری ساخت جدیدتر باشد. شایعات حتی کُد GA104 را برای قطعه سیلیکونی Ampere دست نشان کرده‌اند.
با ما همراه باشید…


http://instagram.com/hpn.ir
https://telegram.me/HPNCO