سرعت پردازنده، فرکانس کاری، Clock Speed یا Clock Rate همگی یک مفهوم اصلی را به همراه دارند. واحد سنجش سرعت پردازنده هرتز (Hertz) است و عموما به دلیل بزرگ بودن با واحد گیگاهرتز (Gigahertz) معرفی می‌شود. گیگاهرتز را به اختصاصی به صورت GHz نمایش می‌دهند. سرعت پردازنده یا فرکانس کاری هر پردازنده در واقع نشان می‌دهد که آن هسته‌ی پردازشگر در هر ثانیه چند سیکل کاری را طی می‌کند. به عنوان مثال اگر گفته می‌شود که سرعت پردازنده‌ یا فرکانس کاری پردازنده‌ای 1.8 گیگاهرتز است، یعنی این پردازنده در هر ثانیه 1800000000 سیکل کاری را طی می‌کند. بدیهی است که هرچه مقدار این سرعت بیشتر باشد، توانایی و سرعت عملکرد پردازنده نیز بیشتر خواهد بود. اما چرا این عدد معیار مناسبی به منظور مقایسه‌ی عملکرد دو پردازنده محسوب نمی‌شود؟

به طور کلی اگر بخواهید دو پردازده‌ از یک رده‌ی تولیدی یا اصطلاحا سری و خانواده را با یکدیگر مقایسه کنید، می‌توانید از عدد مربوط به سرعت پردازنده یا فرکانس کاری استفاده کنید. به عنوان مثال تصور کنید که قصد دارید دو پردازنده از خانواده یا سری پردازنده‌های Haswell Core i5 کمپانی اینتل را با یکدیگر مقایسه نمایید. در این شرایط مطمئنا با مقایسه‌ی عدد مربوط به فرکانس کاری یا سرعت پردازنده می‌توانیم پردازنده‌ی قدرتمندتر را نسبت به پردازنده‌ی ضعیف‌تر شناسایی کنید. تصور کنید که یکی از این دو پردازنده‌ی Haswell Core i5 اینتل، سرعت و فرکانسی برابر با 3.4 گیگاهرتز داشته و پردازنده‌ی دیگر سرعتی برابر با 2.6 گیگاهرتز را ارائه می‌کند. در این وضعیت بدون تردید پردازنده‌ای که فرکانس کاری 3.4 گیگاهرتزی را ارائه می‌کند قدرتمندتر از پردازنده‌ی 2.6 گیگاهرتزی خواهد بود. بنابراین در این وضعیت مقایسه‌ی سرعت پردازش یا فرکانس کاری این دو پردازنده امری کاملا معقولانه است و دلیل این موضوع هم واضخ است، چرا که دو پردازنده‌ی نامبرده شده دقیقا از یک خانواده و رده هستند. بنابراین مشخص است که پردازنده‌ای که فرکانس کاری یا سرعت پردازش بیشتری را ارائه می‌کند در عمل نیز قدرتمندتر از پردازنده‌ی با کلاک اسپید کمتر خواهد بود.

اما همانطور که می‌دانید دنیای پردازنده‌ها و تکنولوژی‌های مربوط به آن پیشرفت‌های چشم گیری را شامل شده است. شاید تا چند سال گذشته اگر قصد خرید یک پردازنده‌ی جدید را داشتید، تنها با گزینه‌های محدودی مواجه می‌شدید که اغلب هم از یک سری یا خانواده بودند. اما اگر هم اکنون قصد خرید یک پردازنده را داشته باشید، با گزینه‌های بسیار متعددی از کمپانی‌های مختلف و رده‌های گوناگون مواجه می‌شوید. در این وضعیت به هیچ وجه نمی‌توانید به منظور انتخاب بهترین مورد، سرعت پردازنده یا فرکانس کاری آن را معیار اصلی انتخاب خود قرار دهید. برای مثال شما نمی‌توانید به منظور مقایسه‌های پردازنده‌های سری Core i5 اینل با سری Core i3، Core i7و یا دیگر پردازنده‌های تولید شده کمپانی‌ها نظیر AMD و ARM از عدد مربوط به سرعت یا فرکانس کاری آن‌ها استفاده کنید.
متاسفانه هم اکنون بسیاری از افراد بدون توجه به این موضوع، سرعت پردازنده یا همان فرکانس کاری پردازنده را معیار اصلی سنجش عملکرد آن می‌دانند. دلیل دیگر این موضوع که نمی‌توان پردازنده‌های قدیمی‌تر و بهره‌مند از فرکانس کاری بالاتر را نسبت به پردازنده‌های جدیدتر و بهره‌مند از فرکانس کاری پایین‌تر بهتر بدانیم چیست؟ دلیل این موضوع کاملا واضح و مشخص است. با پیشرفت تکنولوژی، پردازنده‌های جدید و مدرنی که تولید می‌شوند درآمدتر و یا اصطلاحا بهره‌ورتر از نسخه‌های پیشین این محصولات هستند. بنابراین این پردازنده‌ها قادر هستند که در طول هر سیکل کاری خود فعالیت پردازشی بیشتری را انجام دهند.
با ما همراه باشید…

در کانال تلگرام HPN با مطالب و آموزش های سخت افزار ، نرم افزار و موبایل عضو شوید.