اورکلاک به معنای افزایش فرکانس قطعات مختلف رایانه است برای دستیابی به کارایی بیش از آنچه هر یک از آنها قادر به ارائه آن هستند. کاربرانی که قصد انجام اورکلاک را دارند بیشتر روی افزایش فرکانس های قطعات اصلی سیستم مانند پردازنده، کارت گرافیک و حافظه تمرکز می کنند. دلایل انجام این عمل از سوی کاربران متفاوت است، برخی از آنها برای افزایش کارایی سیستم های خود به این کار اقدام می کنند، برخی دیگر تنها به عنوان یک سرگرمی و تفنن و برخی نیز از روی کنجکاوی. اما فرآیند اورکلاک دارای مزایا و معایب خاصی است زیرا با استفاده از اورکلاک شما می توانید قطعات را مجبور کنید تا در سرعت های بالاتری نسبت به آنچه برای آن طراحی شده اند به کار بپردازند. این مسئله هنگامی جالب تر می شود که متوجه می شوید که تفاوت بسیاری از قطعات گرانتر و توانمندتر با هم جنس های ارزان قیمت تر خود در همین تفاوت فرکانس است که شما پس از انجام اورکلاک به آن دست یافته اید.البته باید توجه دااشته باشید که اورکلاک کردن کار ساده ای نیست که افراد مبتدی به آسانی قادر به انجام ان باشند.این کار مستلزم دانش و البته حوصله فراوانی است.

اما تفاوت اورکلاک با روش های معمولی که برای افزایش سرعت سیستم استفاده می شود در این است که سایر روش ها عمدتا نرم افزاری هستند و به نوعی می توان آنها را ترفند به حساب آورد اما این ترفندها فقط در حیطه محدودی عمل می کنند یعنی در همان محیط سیستم عامل مورد استفاده، اگر شما در سیستم عامل دیگری که روی رایانه تان نصب است بخواهید از آن بهره بگیرید دیگر جوابگو نخواهد بود و برای شما دردسرساز خواهد شد.

بیشتر اورکلاک های صورت گرفته از سوی کاربران روی سه قطعه Cpu، Ram و VGA انجام می شود، اما سؤالی که در این جا مطرح می شود این است که اگر این قطعات می توانند با سرعت بیشتری کار کرده و عملیات مورد نظر را انجام دهند چرا کارخانه سازنده قطعه مذکور آن را اورکلاک نمی کند دلیل این امر آن است که کارخانه های سازنده قطعات تنظیمات قطعه مذکور را در پایدارترین حالت و وضعیت برای آن قطعه در نظر می گیرند و به دلیل این که اورکلاک موجب ناپایداری در قطعه می شود، شرکت سازنده خود اقدام به اورکلاک نمی کند. دلایل زیادی برای ناپایداری در قطعه وجود دارد که به عنوان نمونه می توان به نامرغوب بودن قطعه، ضعف قطعه، معیوب بودن قطعه، دمای بالا و… اشاره کرد.

در کانال تلگرام HPN با مطالب و آموزش های سخت افزار ، نرم افزار و موبایل عضو شوید.