کمپانی انویدیا علاوه بر کارت گرافیک های سری GeForce که عمدتا کاربردهای گیمینگ را یدک می کشند، کارت گرافیک های دیگری را در زمینه های رندرینگ، پایگاه داده، شتاب دهنده و… را به تولید می رساند. غول سبز گرافیک جهان به تازگی یک بند جدید را به بخش قوانین و مجوز های استفاده (EULA) کارت گرافیک های GeForce افزوده است که استفاده از آنها را در مراکز داده و سرورها، به شدت محدود می کند. این بند به شرح زیر است:

No Datacenter Deployment. The SOFTWARE is not licensed for datacenter deployment, except that blockchain processing in a datacenter is permitted
زین پس این بند را در هنگام نصب و راه اندازی کارت گرافیک های جیفورس مشاهده خواهید کرد که استفاده از کارت های گرافیکی GeForce و TITAN را به جای کارت های Quadro یا Tesla ممنوع می کند.
این ممنوعیت به مذاق مدیران و مسئولین پایگاه های داده خوش نخواهد آمد، چرا که آنها مجبور به صرف هزینه های بیشتر برای تهیه کارت گرافیک های Quadro یا Tesla خواهد شد. هر چند که قیمت این محصولات بیش از کارت گرافیک های جیفورس است، اما باید قبول کرد که شتاب دهنده های Quadro یا Tesla به طور تخصصی برای این منظور طراحی شده و استفاده از کارت گرافیک های مخصوص بازی و یا رندرینگ دسکتاپ مناسب آنها نخواهد بود. با این وجود مراکز داده ای که در زمینه پردازش های Cryptocoin Mining فعال هستند، مشمول این قانون نخواهند شد. در نهایت انویدیا اضافه کرده است که برای این تغییر از مشتریان خود حمایت کرده و آنها را تنها نخواهد گذاشت.
با ما همراه باشید…

در کانال تلگرام HPN با مطالب و آموزش های سخت افزار ، نرم افزار و موبایل عضو شوید.