یکی از پرسش های متداول، مربوط به ظرفیت مورد نیاز از حافظه رم (RAM) برای اجرای بازی های امروزی است. شاید در ابتدا تصور شود که مباحث به صورت کلی مطرح گشته و جزئیات چندانی در آن درج نشده است، اما باید بگوییم که به واقع بر خلاف بزرگ نمایی برخی از رسانه ها، انتخاب حافظه رم بر اساس سرعت و ظرفیت آن، کار چندان دشواری نبوده و با کمی تسلط می توان بهترین میزان حافظه را برای کامپیوتر خود انتخاب نمائید. به چه میزان حافظه رم برای اجرای بازی های روز نیازمندیم؟

حتی تا سال 2016 بین 4 الی 6 گیگابایت حافظه رم برای اجرای بازی ها با دقت متوسط کافی بود؛ اما امروزه این مقدار نمی تواند پاسخگوی موتورهای قدرتمند امروزی باشد. به عنوان مثال به بازی Wolfenstein II: The New Colossus اشاره می کنیم که در سیستم درخواستی خود برای اجرای بازی در دقت 720p به حداقل 8 گیگابایت حافظه رم نیاز دارد! این در حالی است که این بازی مبتنی بر موتور id Tech 6 Engine بوده و برای اجرای بازی بدون دردسر در دقت FHD و نرخ 60 فریم در ثانیه، به 16 گیگابایت حافظه RAM نیاز خواهید داشت.
در بخشی دیگر، به بازی Destiny 2 می پردازیم که شاید حتی در نگاه اول، نیاز چندانی به سخت افزارهای قدرتمند در آن احساس نشود؛ اما Destiny 2 نیز برای اجرای سطح متوسط با تنظیمات پایین، دست کم به 8 گیگابایت حافظه رم نیاز خواهد داشت و این مقدار در سیستم پیشنهادی نیز همین مقدار است. در اواسط مهر ماه سال جاری، کمپانی یوبی سافت (Ubisoft) سیستم مورد نیاز بازی Assassin Creed: Origins را اعلام کرد؛ برای بازی در حداقل تنظیمات، 6 گیگابایت حافظه رم درخواست شده و برای بازی بدون لگ و مشکل نیز حداقل 8 گیگابایت رم درخواست شده است. با نگاهی آینده نگرانه، باید بگوییم که اگر در حال حاضر به بودجه های متوسط برای اسمبل یک سیستم محدود هستید، به حداقل 8 گیگابایت رم DDR4 نیاز خواهید داشت. در سیستم های DDR3 نیز ما به شما 12 گیگابایت حافظه را پیشنهاد می کنیم. اما برای آینده نگری و اجرای بازی های دیگر تا دو سال آینده، 16 گیگابایت رم را پیشنهاد می کنیم.
اگر از طرفداران بازی های عمومی ژاپنی هستید، می توان به The Evil Within 2 اشاره کرد؛ این نسخه نیز در حداقل سیستم درخواستی خود به 8 و برای اجرای بدون مشکل، 16 گیگابایت رم را درخواست کرده است. و اما اگر از آن دسته افرادی هستید که به بازی آنلاین پرداخته و یا در حین بازی عملکرد های دیگر مانند شبکه های اجتماعی و گوش دادن به موسیقی را نیز به طور همزمان مورد استفاده قرار می دهید، پیشنهاد می کنیم که حداقل از 16 گیگابایت حافظه رم استفاده کرده و فکر کمتر از آن را از سر بیرون کنید!
با ما همراه باشید…

در کانال تلگرام HPN با مطالب و آموزش های سخت افزار ، نرم افزار و موبایل عضو شوید.