از باس «bus» یا گذرگاه PCI-Express بیشتر به عنوان شتاب دهنده ای برای پردازنده های کامپیوتری استفاده میشود و به همین علت است که انویدیا از گذرگاه جدیدی به نام NVLink برای تراشه های گرافیکی نسل جدید خود استفاده می کند. واسط جدیدی که ارتباطی بین پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی و همین‌طور بین کارت گرافیک‌ها است که قرار است جای پی‌سی‌آی اکسپرس را بگیرد. سرعت اجرای نرم‌افزارهای محاسباتی به کمک NVLink افزایش محسوسی خواهد داشت.

به طور کلی NVLink در واقع رابط جدیدی است که به PCI-Express اجازه میدهد تراشه های گرافیکی به طورمستقیم به هم وصل شوند و پردازنده های جدیدی که از NVLink پشتیبانی کنند نیز میتوانند به خوبی از این گذرگاه استفاده کنند. تراشه های پاسکال «Pascal» انویدیا که در سال ۲۰۱۶ وارد بازار میشوند، از جمله تراشه هایی هستند که از این فناوری جدید پشتیبانی میکنند.
با استفاده از این گذرگاه از سرعت محاسباتی بیشتری استفاده برخوردار شده و یا لینک های بیشتری بین عناصر محاسباتی دارند که نتیجه آن تا ۲۰۰ گیگابایت پهنای باند حافظه ویدئویی بیشتر بین دستگاه های مختلف است که رقم واقعاً زیادی است. بر خلاف کارت های گرافیک نسل گذشته ای که از دو کانکتور PCI و PCIe برای ارتباط با هم استفاده میکردند، در کارت های گرافیک مبتنی بر معماری پاسکال «PASCAL» از روش جدیدی به نام «Mezzanine» برای اتصال دو PCB «بُرد» کارت گرافیک با هم استفاده میشود.

برای مقایسه بد نیست بدانید اسلات PCI-Express 3.0 x16 از ۱۶ مسیر استفاده میکند که هر مسیر میتواند پهنای باندی معادل ۱ گیگابایت بر ثانیه را به همراه داشته باشد که این مقدار در مجموع معادل ۱۶ گیگابایت پهنای باند خالص است. بدین معنا که با توجه به فاکتور «سربار» یا «لبریز شدن» این مقدار به ۱۲ گیگابایت پهنای باند موثر کاهش میابد. اما اولین نسل بهینه نشده از کانکتور NVLink میتواند ۲۰ گیگابایت پهنای باند خالص به همراه داشته باشد که با توجه به فاکتور سربار این مقدار تا ۱۶ گیگابایت پهنیا بند موثر کاهش میابد. بنابراین با فرض استفاده از حداکثر ۴ کانکتور NVLink در تراشه های پاسکال، این مقدار تا ۸۰ گیگابایت بر ثانیه موثر افزایش میابد.

به بیانی دیگر NVLink یک تفاوت جالب دیگر هم دارد، یک پروتکل کاملاً نقطه به نقطه است به این معنی که بین دو پردازنده‌ی گرافیکی نصب شده در یک سیستم، ارتباطی 4 مسیره ایجاد می‌کند. هر مسیر پهنای باندی معادل 20 گیگابایت بر ثانیه دارد که 20 برابر بیشتر از یک مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس 3.0 است و در مجموع پهنای باند 80 گیگابایت بر ثانیه به دست می‌آید.
با ما همراه باشید…