البته پیش از هر چیز نگاهی اجمالی به آپدیت سیستم عامل ویندوز خواهیم داشت که بدون شک به روز رسانی آن از هر نرم افزار دیگری ضروری تر است.

همیشه به خاطر داشته باشید که باید سیستم عامل ویندوز و اپلیکیشن هایی که بر روی آن نصب شده است را آپدیت نمایید. زیرا با این کار نه تنها از امکانات جدید آن ها برخوردار خواهید شد بلکه از همه مهمتر در مقابل تهدیدات امنیتی ایمن خواهد شد. این قضیه برای بسیاری از اپلیکیشن ها صادق است.

اپلیکیشن هایی که باید همیشه به روز باشند شامل آنتی ویروس ها، نرم افزارهای بانکی و پلاگین های مربوط به مرورگرها می باشد. از آن جایی که هیچ نرم افزاری خالی از عیب نیست و می تواند آسیپ پذیر باشد بنابراین بهترین راه آن است که همیشه تا حد امکان از جدیدترین نسخه آن ها استفاده کنیم.

۱ – به روز رسانی ویندوز

همان طور که می دانید ویندوز ۱۰ به طور خودکار خود را به روز رسانی می کند که این مسئله بسیار بحث برانگیز است. زیرا برخلاف نسخه های قبلی این سیستم عامل که اختیار عمل بیشتری در آپدیت ویندوز به کاربر می دادند، سیستم عامل ویندوز ۱۰ آپدیت های جدید را، بدون آن که کاربر آن ها را بخواهد یا خواهد، دانلود و نصب می کند.

این بدین دلیل است که مایکروسافت به ویندوز ۱۰ به عنوان یک سرویس نگاه می کند و نگه داشتن تمام کاربران در یک نسخه مشابه از نظر سازگاری سیستم عامل با برنامه ها بهتر است. این کار می تواند به این دلیل نیز باشد که شرکت مایکروسافت قادر خواهد بود تا آسیب پذیری های موجود را برطرف سازد و سیستم شما را امن نگه دارد. به عنوان مثال آسیب پذیری قبلی که در ویندوز وجود داشت به هکرها این امکان را می داد تا برنامه های مورد دلخواه خود را نصب کنند، اطلاعات کاربر را مشاهده نمایند و بدون اجازه او برای خود حساب کاربری بسازند.

به منظور بررسی تنظمیات Windows Update کلیدهای Windows+I را به صورت ترکیبی بفشارید و سپس قسمت Update & security را انتخاب نمایید. در این قسمت شما می توانید آخرین تاریخ و زمان به روز رسانی ویندوز را مشاهده کنید و هم چنین با کلیک بر روی دکمه Check for updates ویندوز شما با وصل شدن به سرور مایکروسافت به دنبال آپدیت جدید می گردد و در صورت وجود، آن را به شما عرضه خواهد کرد. با استفاده از گزینه Change active hours می توانید برای ویندوز مشخص کنید که چه زمان هایی از سیستم خود استفاده می کنید. این کار موجب می شود که اگر ویندوز برای به پایان رساندن فرایند به روز رسانی نیاز به ریست کردن سیستم داشت، این کار را در محدوده زمانی که شما در این قسمت، به عنوان ساعات کاری سیستم مشخص کردید، انجام ندهد. هم چنین با استفاده از گزینه Restart options می توانید زمان ریست شدن سیستم خود را مشخص کنید. با تعیین یک روز و ساعت مشخص در این قسمت، ویندوز به طور موقت بدون توجه به ساعت کاری سیستم (active hours) خود را ریست می کند تا فرایند نصب به روز رسانی های موجود را به پایان ببرد. (توجه داشته باشید که در این زمان دستگاه شما به برق متصل باشد.)

هم چنین گزینه Advanced options را انتخاب نموده و سپس در صفحه بعد تیک گزینه Give me updates for other Microsoft products when I update Windows را بزنید. این کار سبب می شود که اگر در هنگام به روز رسانی ویندوز برنامه های دیگری از جمله Microsoft Office نیاز به آپدیت داشته باشند، فرایند آپدیت آن ها نیز توسط ویندوز انجام شود.

۲ – نرم افزارهای آنتی ویروس

کامپیوترهای ویندوزی سهم عمده ای از بازار را به خود اختصاص داده اند و به طور متداول در شرکت ها و سازمان های بزرگ تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. همین امر موجب شده است تا آن ها به عنوان هدف های اصلی ویروس های مخرب قرار گیرند.

توسعه دهندگانی که بر روی نرم افزارهای آنتی ویروس کار می کنند به طور مدام در حال تحقیق هستند تا جدیدترین پچ ها (patches) را برای بانک اطلاعاتی نرم افزار خود ارائه دهند. با این اوصاف اگر شما از آخرین نسخه این برنامه ها استفاده نکنید، بسیار در معرض آسیب قرار خواهید گرفت. اکثر آنتی ویروس های مشهور به طور خودکار خود را به روز رسانی می کنند. اما برای اطمینان بهتر است که خودتان این مورد را به صورت دستی بررسی کنید.

 

برای این منظور به منوی استارت بروید و برنامه خود را از این قسمت یافته و اجرا کنید. سپس به دنبال تنظیمات آپدیت بگردید. این قسمت می تواند بسته به نوع آنتی ویروس شما در جاهای مختلفی قرار داشته باشد اما اصولا در منوی Settings یا Tools می توان تنظیمات مربوط به آپدیت آنتی ویروس را پیدا نمود. در این قسمت گزینه آپدیت روزانه را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که به طور کامل آنتی ویروس شما به روز است.

البته باید یادآور شد که شما می توانید از Windows Defender به جای نصب آنتی ویروس های جانبی بر روی سیستم خود استفاده کنید. Windows Defender می تواند به طور شایسته ای از سیستم شما محافظت کند. این برنامه به عنوان بخشی از ویندوز محسوب می شود. بنابراین همان طور که در بخش های قبل توضیح داده شد به همراه ویندوز به روز رسانی می شود.

۳ – مرورگر اینترنت

مرورگر اینترنت شما می تواند منشا بسیاری از مشکلات باشد. خوشبختانه تمام مرورگرهای خوب دارای ویژگی هایی هستند که از کاربران خود در مقابل این مشکلات محافظت می کنند. برای مثال، اگر یک وب سایت دارای گواهینامه SSL نباشد آن ها به کاربر درباره این موضوع هشدار می دهد، هم چنین امکان ریدایرکت کردن یک صفحه به جایی دیگر را بدون اجازه نخواهند داد و پلاگین های آپدیت نشده را غیرفعال می کنند. اما برخی مواقع خود مرورگر می تواند دارای نقاط ضعفی در کدهای خود باشد که به هکرها اجازه می دهد تا از طریق این نقاط ضعف به سیستم کاربر نفوذ کنند.

تمام ویژگی های مثبتی که در قسمت بالا در مورد مرورگرها به آن ها اشاره شد به علاوه پچ های امنیتی تنها زمانی می توانند مفید واقع شوند که شما از آخرین نسخه آن مرورگر استفاده کنید. این احتمال وجود دارد که بدون اطلاع شما مرورگرتان به صورت خودکار در پس زمینه در حال به روز رسانی باشد اما بهتر است که همیشه از به روز بودن مرورگر خود اطمینان حاصل کنید.

 

در مرورگر فایرفاکس بر روی آیکون منو در گوشه بالا و سمت راست قرار دارد کلیک کنید. سپس از میان گزینه های موجود، “علامت سوال” را انتخاب کرده و در نهایت گزینه About Firefox را برگزینید. با این کار مرورگر فایرفاکس به طور خودکار به سرور متصل شده و به روز بودن خود را بررسی می کند و شماره نسخه فعلی را به شما در همان پنجره نمایش می دهد.

در مرورگر کروم عبارت “/chrome://chrome” را در نوار آدرس وارد نمایید و کلید Enter را بزنید. این صفحه نسخه فعلی مرورگر را به شما نشان داده و هم چنین با اتصال به سرور، به روز بودن خود را بررسی می کند. اگر آپدیت جدید وجود داشته باشد در نتیجه فرایند به روز رسانی انجام می شود و در نهایت از شما خواسته می شود که بر روی گزینه Relaunch کلیک نمایید تا تغییرات به وجود آمده اعمال شود.

مرورگر Edge نیز به در هنگام آپدیت شدن ویندوز به طور خودکار آپدیت می شود زیرا در حال حاضر Edge مرورگر اصلی و رسمی مایکروسافت است که جایگزین مرورگر اینترنت اکسپلورر شده است.

۴ – فلش و جاوا

زمانی که بحث پلاگین های اینترنتی به میان می آید، فلش و جاوا هر دو به عنوان پر استفاده ترین پلاگین ها به شمار می روند که از طرفی تا حد بسیار زیادی ناامن نیز هستند. زمانی فلش بر دنیای وب حکومت می کرد به طوری که سایت هایی همچون یوتیوب و نت فلیکس از آن ها برای نمایش ویدیوهای خود استفاده می کردند و دیگر آن دوران به پایان رسیده است و هم اکنون HTML5 به عنوان یک استاندارد جایگزین فلش شناخته می شود. فلش کند و آسیب پذیر است. همین مسئله در مورد جاوا نیز صدق می کند که در نتیجه این عوامل باعث شده اند تا طراحان وب سایت ها و مرورگرها از آن ها دست بکشند.

 

برخی از مرورگرها به طور خودکار این پلاگین ها را از کار می اندازند که در نتیجه هر بار که بخواهید آن ها را اجرا کنید باید برای مرورگر خود این اجازه را صادر کنید. به احتمال فراوان تا چند سال آینده به طور کامل این پلاگین ها منسوخ خواهند شد اما تا آن زمان هنوز وب سایت هایی وجود دارند که از جاوا و فلش استفاده می کنند.

این برنامه ها باید به طور خودکار به روز رسانی شوند. جهت اطمینان از به روز بودن این برنامه ها می توانید به وب سایت های فلش و جاوا سر بزنید. به خاطر داشته باشید که پیش از دانلود تیک تمام آپشن های اختیاری را بردارید. در هر صورت با در نظر گرفتن این موضوع که فلش و جاوا هر دو بسیار آسیپ پذیر هستند و هکرها به راحتی می توانند از طریق آن ها به سیستم شما ورود کنند، پیشنهاد ما به شما این است که به طور کامل این دو برنامه را از سیستم خود پاک کنید.

همان طور که اشاره کردیم به روز کردن نرم افزارهایی که درباره آن ها توضیح داده شد، کار منطقی است. اما این تمام ماجرا نیست. اپلیکیشن های دیگری نیز وجود دارند که شما ممکن است از آن ها استفاده کنید و باید از آپدیت بودن آن ها نیز آگاه باشید. نرم افزارهای بانکی، نرم افزارهای مدیریت رمزعبور و برنامه های مربوط به فضای ذخیره سازی ابری برخی از این نرم افزارها هستند. البته اکثر برنامه های مدرن به طور خودکار خود را آپدیت می کنند اما برخی هنوز این کار را انجام نمی دهند. به همین منظور برای مطمئن شدن از به روز بودن تمام نرم افزاهای خود می توانید از اپلیکشن هایی که دقیقا برای همین منظور طراحی شده اند استفاده کنید.

یکی از این نمونه اپلیکیشن های پولی Ninite Updater نام دارد که البته شما می توانید از اپلیکیشن Patch My PC به عنوان یک جایگزین رایگان برای این کار استفاده کنید. البته از میان تمام این اپلیکیشن ها Personal Software Inspector به عنوان بهترین گزینه شناخته می شود. به این دلیل که هم رایگان است و هم دارای بانک اطلاعاتی بزرگی از نرم افزارها می باشد که تقریبا تمام نرم افزارهایی را که شما بر روی سیستم خود نصب کرده اید، پوشش می دهد و به روز بودن آن ها را بررسی می کند.

همیشه به روز باشید

به روز نگه داشتن سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی نصب شده بر روی سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا بدین وسیله از خطرات امنیتی که سیستم شما را تهدید می کند، در امان خواهید بود. این خطرات می تواند شامل آسیب پذیری های جدیدی باشد که همیشه وجود دارند و مدام در حال کشف شدن هستند و مطمئنا هیچ کس دوست ندارد تا در معرض آن ها قرار گیرد.

علاوه بر این، آپدیت کردن نرم افزارها سبب می شود تا شما هیچ گاه دچار مشکلات عدم سازگاری سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی نگردید.